На Рівненщині заборонили фотографувати в супермаркеті: чи є це законно?

На Рівненщині заборонили фотографувати в супермаркеті: чи є це законно?
0
406
0
На Рівненщині заборонили фотографувати в супермаркеті: чи є це законно?

3 жовтня студентці НаУ ОА спеціальності “Правознавство” Інні Дасовій заборонили зробити фотографію торгового залу. Інцидент трапився у супермаркеті “Наш край”.

“Отримавши завдання з криміналістики я і моя підозрювана вирішили інсценувати злочин, який передбачений ст. 185 Кримінального кодексу України, а саме “Крадіжка”. Для цього нам потрібно було зробити декілька фото в приміщенні супермаркету “Наш край”. Коли ми сфотографували два прилавки до нас підбігли три продавці, адміністратор і навіть охоронець і хотіли заборонити фотографувати… Але яке ж вони мають на це право?!”

– пише дівчина на своїй інстаграм-сторінці

 

Ніколи б не подумала, що колись буду, в буквальному сенсі цього слова, відвойовувати право зробити фотографію. Отримавши завдання з криміналістики я і моя підозрювана @tetiana_lotysh вирішили інсценувати злочин, який передбачений ст. 185 Кримінального кодексу України, а саме "Крадіжка". Для цього нам потрібно було зробити декілька фото в приміщенні супермаркету "Наш край". Коли ми сфотографували два прилавки до нас підбігли три продавці, адміністратор і навіть охоронець і хотіли заборонити фотографувати... Але яке ж вони мають на це право?! Відповідно до ст. 50 Конституції України кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація не може бути засекречена. Також ст. 34 Конституції України передбачено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Якщо ж хтось скаже, що це поширюється лише на громадські місця, а супермаркет є приватною власністю, то хочу зазначити, що торгові зали - це громадське місце, незалежно від форми власності. Тому реалізовуйте свої права і нехай ніхто їх не обмежує! P. S. Після цього інциденту ще раз прийшла у цей супермаркет для того, щоб дещо купити і "ввічливий" касир знову зробив мені "зауваження" з приводу фотографування, хоча я й не збиралася цього робити, а на запитання, де знаходиться книга скарг та пропозицій відповів: " Для вас - ніде!" Висновок: "Наш край" в Острозі - найгірше за рівнем обслуговування покупців місце продажу товарів.

Публикация от •Inna Dasova• (@inna_dasova)

Інна повідомила Острог.info, що під час другого її візиту до супермаркету працівники погрожували їй штрафом, якщо вона робитиме фото знову. Також їй відмовилися надати книгу скарг.

Адміністраторка закладу Юлія Омельянюк розповіла нам, що ввічливо попросила дівчат не робити фото у торговому залі. За словами Юлії, як адміністратор вона не може дозволити робити це, не узгодивши це питання зі своїм керівництвом. Щодо ситуації з книгою скарг, пані Юлія згодна, що реакція касирки була некоректною.

 

Спеціалісти юридичної клініки “Pro Bono” прокоментували, чи законна така позиція супермаркету, і котра зі сторін справді може отримати покарання:

“Для початку слід згадати, що здійснення фотозйомки – це процес збирання інформації. Згідно зі статтею 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб ─ на свій вибір.

Стаття 50 Конституції України гарантує кожній людині право вільного доступу до інформації про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена.

Заборона фотографувати товари унеможливлює конституційний механізм реалізації цього права.
Відповідно до ст. 4 ЗУ “Про інформацію”, інформація, яка стосується “стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту”, не може мати обмежений доступ. Тому, коли ви бачите на прилавках магазину прострочений продукт, ви можете його фотографувати, адже заборона на фотозйомку не буде правомірною.

Відповідно до Цивільного кодексу, публічним договором є договір, к якому одна сторона – підприємець – взяла на себе обов’язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться.

Товар, розкладений на поличках, доступний для огляду та покупки будь-яким покупцем. Заборона здійснювати фотозйомку в магазині – це заборона доступу до істотних умов публічного договору, зокрема, ціни.

Безпідставні заяви касирів, що це є приватна власність, не мають ніякого юридичного значення. Адже стаття 1 ЗУ “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення” зазначає, що громадське місце – частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно чи за запрошенням або за плату, постійно, періодично або час від часу. А фотозйомка в громадських місцях дозволенна.

Отже, якщо заборона фотозйомки в супермаркеті супроводжується відбиранням фотоапарата, телефона – сміливо викликайте поліцію – закон на вашій стороні.”*

*Консультацію підготувала Альона Довга. Перевірив: куратор юридичної клініки “Pro Bono” Тарас Хмарук.

0
Щоб отримати доступ до усіх коментарів або залишити відгук потрібно:
Найцікавіші матеріали
69
Історія Рівного - від театру Зафрана до кінотеатру «Партизан»
0
Читати далі
48
На Рівненщині правоохоронці зареєстрували дев’ять випадків жорстокого поводження із тваринами
0
Читати далі
53
Відома рівненська співачка Христина Панасюк презентує новий альбом "Ангели" про героїв війни
0
Читати далі
328
Рівненський футбольний клуб "Верес" перереєструвався у Львові
0
Читати далі
47
У Мультиплексі три прем'єри цього тижня
0
Читати далі
84
Без вікон і дверей - які авто їздять вулицями Квасилова
0
Читати далі
362
Златан, Шавкавбек, Тавіта, Фабіола - якими екзотичними іменами називали немовлят на Рівненщині у 2017 році
0
Читати далі
59
Пам'ятки архітектури на Рівненщині відреставрують за державний кошт
0
Читати далі
73
АТОвець з Рівненщини, який підірвався на розтяжці, потребує нашої допомоги!
0
Читати далі