Що робити з Донбасом: окупація, війна чи ілюзія миру?

Що робити з Донбасом: окупація, війна чи ілюзія миру?
0
14832
0
Що робити з Донбасом: окупація, війна чи ілюзія миру?

Щойно заснув і почав бачити перші розпливчасті кадри сну, який на сьогодні підготувала мені уява, як ці кадри розірвав дзвінок телефону. Подумки лаючись відкрив очі, взяв слухавку і відповів. «Волинську ОДА захопили, зараз збираються штурмувати Рівненську!!!» - майже прокричав знайомий голос. «Що, знову?!» - виникло в голові питання і підсвідомість видала слайди, котрі зберігаються в голові з часів штурму Рівненської облдержадміністрації під час Революції Гідності. Тоді теж сон рвали на шмаття… Вже за п’ятнадцять хвилин був біля службового входу в адміністрацію.

Не революція?

Саме біля службового входу в адміністрацію зібралось скупчення людей. Частина з них у камуфляжах. Неподалік півтора десятки автівок з увімкненими «аварійками», одна – поліцейська. На вході в адміністративну будівлю, два бійці Національної гвардії, яким цього вечора не пощастило опинитись на чергуванні саме тут. Троє патрульних поліцейських спокійно стояли неподалік. Їх вигляд заспокоїв. Внутрішній голос сказав, що нічого схожого на події трирічної давнини принаймні сьогодні не буде.

Людей ставало більше. Обличчя здебільшого знайомі. Депутати, ті кого називають «громадськими активістами», волонтери, футбольні «ультраси», Пандрак з УНСОвцями і журналісти. Фракція ВО «Свободи» у Рівненській облраді майже у повному складі на чолі їз заступником голови Олексієм Бучинським. На запитання «чи це їхня тема?» хтось з них відповів: «Організували не ми, але підтримуємо». Через якийсь час підтягнулись депутати обласної і міської рад від Радикальної партії Ляшка.

Piccy.info - Free Image Hosting

Головними «спікерами» були Давид Ніколаєв у камуфляжі та Любов Українчук, традиційно у чорному. Журналістка Вікторія Мамотюк вела пряму трансляцію того що відбувається у соціальній мережі «Фейсбук». До всіх пані Вікторія підходила з одним питанням: «Як ви ставитесь до розгону блокади і торгівлею з окупантами». Саме розгін тих, хто блокував торгівлю з окупованими територіями Донбасу та затримання 43 активістів (серед яких й ветерани АТО) став приводом до цих подій під Рівненською ОДА.

Боснія чи Ховатія?

Питання «чи я підтримую?» мене змусило замислитись, оскільки я не міг відповісти «ні» - і не міг сказати «так». Переконаний, що все що ми переживаємо, вже колись відбувалось у світовій історії. І те, що відбувається зараз в Україні нагадує югославські події у 90-х роках минулого століття. Кажучи простіше, нам як країні, як нації потрібно вирішити по якому шляху ми підемо у вирішенні проблеми з Донбасом. А дороги, як у казці – три.

Ці три шляхи, давайте умовно назвемо: «кримський», «хорватський» та «боснійський».

З «кримським» тут все просто і ясно: окупація Росією з подальшим приєднанням цих територій до сусідньої країни. Дипломатичний аспект та питання визнання нами та світом таких дій не розглядаємо. Це можу бути темою окремої статті.

Сценарій «боснійський», це сценарій переговорів з сепаратистами і довгий шлях відносно мирного врегулювання конфлікту з частковим замороженням багатьох проблемних питань.

У 1992 році в період розпаду Югославії Республіка Боснія і Герцеговина проголосила незалежність. Значна частина сербів, які проживали на території Боснії, не підтримали такого рішення, і проголосили Республіку Сербську, яку підтримала Югославія. Внаслідок цього розпочалася війна, яка тривала три роки.

Piccy.info - Free Image Hosting

У 1995 році було укладено Дейтонську мирну угоду, за якою Боснія і Герцеговина стала складатися з двох рівноправних державних утворень: Федерації Боснії та Герцеговини і Республіки Сербської. Багато з тих, хто під час війни були «польовими командирами» в результаті стали депутатами і політиками. Здавалось би конфлікт затих, однак пізніше серби заявили, що залишають за собою право відокремитись в незалежну державу в разі якщо ООН і ЄС визнають незалежність Косово.

В разі, якщо ми підемо за цим сценарієм поступового врегулювання та реінтеграції окупованих територій Донбасу в Україну з легалізацією лідерів ЛНР та ДНР у політичному полі. Тоді не варто проводити блокаду і зупиняти торгівлю. Але її категорично потрібно зупинити, розірвати всі економічні та дипломатичні відносини з Росією, якщо ми вирішимо йти за «хорватським» сценарієм.

Хорватія оголосила про відновлення незалежності 25 червня 1991 року. Це викликало спротив керівництва Югославії. Вже 25 серпня сербські війська оточили прикордонне хорватське місто Вуковар. Розпочалась одна з найбільших битв усіх Югославських воєн та одна з найбільших битв XX століття, яка тривала з 25 серпня - 18 листопада. Та закінчилась окупацією сербами цього хорватського міста. Повернути собі яке, Хорватія змогла лише у 1998 році.

Piccy.info - Free Image Hosting

На момент проголошення незалежності Хорватія не мала власної армії. Її будувати довелось вже в ході війни, яка тривала п’ять років. За цей час серби змогли окупувати третину хорватських територій де проголосили створення Сербської Країни. Утворення, яке нагадує міфічну Новоросію. Тут вибрали свої органи влади і навіть президента.

За п’ять років війни укладались численні перемир’я, які регулярно порушувались обома сторонами. Зрештою, було прийняте рішення про введення на територію військового конфлікту миротворчого контингенту ООН. І запропоновано мирний план, за яким серби отримували право на автономію в складі Хорватії. Право на власну поліцію, органи влади та державні символи. Однак цьому плану не судилось здійснитись і війна знову розгорілась.

Після кількох вдалих військових операцій у 1995 році хорвати відновили контроль майже над всією своєю територією. Над рештою окупованих земель, включно з містом Вуковар, було відновлено хорватський суверенітет за допомогою перехідної міжнародної адміністрації. Яка діяла з 1996 по 1998 рік.

Україні вже давно пора визначитись, якою дорогою йти. Поки що виглядає так, ніби ми стоїмо на роздоріжжі і тупцюємо не наважуючись обрати напрямок. Можна звісно торувати власний шлях, одна навіть в цьому випадку він буде ближчим до однієї з вже проторованих доріг. І тут кожному варто усвідомлювати, що який би шлях не було обрано, це має бути вибором народу. У випадку з Хорватією, її бойова армія, яка у 1995 році відновлювала територіальну цілісність країни налічувала 250 тисяч бійців з 4 мільйонів населення (більше шести відсотків населення). Кажучи простіше, чи готові в Україні взятии зброю 2 мільйони 520 тисяч українських громадян? Не ходити в камуфляжі з патріотичними гаслами, а реально взятии зброю і піти в окоп из високою ймовірністю бути пораненим чи вбитим.

Piccy.info - Free Image Hosting

У військових конфліктах в Хорватії і в Боснії був свій "Путін" - президент Югославії Слободан Мілошевич. Який пізніше був заарештований, засуджений Гаазьким трибуналом і помер в тюремній камері.

Так, це важкий вибір. Ще важче буде прийняти цей вибір тим, хто думає інакше. Однак без цього, неможливо рухатись далі і зберегти та розвивати країну.

Трохи кулуарної політики

Коли про події пов'язані з блокадою, розгоном редуту блокувальників та подальшими подіями під адміністраціями. То одні почитають говорити про неприродність і зрежесованість подій, а інші – прогнів народу. Для тих і інших хочу сказати одне: політики використовуюсь все! Пригадайте Революцію Гідності. Це був гнів народу і спротив тоталітарній системі, який зрештою використали частина політиків, щоб отримати владу. В історії з блокуванням торгівлі з окупованими територіями та сама історія. Я абсолютно в цьому переконаний.

Так само переконаний, що різні політичні табори це використовували в своїх цілях. Хтось – для отримання політичних дивідендів, хтось для боротьби з політичним конкурентом, хтось для вирішення кадрових питань, а хтось й для роз хитування ситуації в країні. Ще раз переконався в цьому вночі під будівлею Рівненської облдержадміністрації. Там були всі вищеназвані категорії. Це не погано і не добре – це реальність. І тут потірбно розуміти, що всі ми разом з тими чиї погляди не поділяємо, є єдиним організмом під назвою Україна.

В тому що цьому організмі піднялась температура звісно є провина керівництва країни, але це є ще й шанс на видужання. Запальний процес зазвичай виштовхує з одужуючого організму причину хвороби. В нинішній ситуації, як мені видається, він намагається виштовхнути нинішнє керівництво силових структур. Котре після початку реформи у вигляді ствоорення патрульної поліції та проведення переатестацій, зупинилось. Обжилось у новій системі, знайшло собі комфорт і не прагне подальших змін і реформуваання. Втім суспільство вимагає іншого.

Протест отримав своїх чітких адресатів. Під будівлями аддміністрацій вимагали відставки міністра МВС Арсена Авакова та першого зама глави Нацполіції Вячеслава Аброськіна, який донедавна керівав поліцією Донеччини. Цю вимогу підтримали більшість місцевих рад, які зібрались на свої позачергові сесії. Як це відбулось у Рівненській міській та обласній радах. Не виключено, що це теж в чиїхось інтересах, але переконаний, що звільнення цих чиновників не нашкодить державі. Міняти потрібно.

Piccy.info - Free Image Hosting

І на завершення трохи позитиву. Події які відбуваються додають все ж оптимізму, що наша країна, точніше суспільство, таки розвивається. Вже наступного дня після протестів біля будівель місцевих адмінстрацій та позачергових сесій місцевих рад Президент та РНБО прийняли рішення зупинити торгівлю і будь-який рух з окупованими територіями. Те, як швидко йде реакція на події, як реагують місцеві ради на суспільні запити говорить про те, що держава, як система, таки вчиться відчувати людей. Та реагувати, приймати рішення і діяти в характері суспільних настроїв. Звісно, до реальної демократії нам ще далеко, але принайні з цим напрямком руху українці визначились.

0
Політика # блокада # війна
Щоб отримати доступ до усіх коментарів або залишити відгук потрібно:
Найцікавіші матеріали
99
Бандура – найкращий гравець рівненського "Вереса" минулого сезону
Воротаря Олександра Бандуру вболівальники назвали найкращим гравцем «Вереса» у минулому сезоні. Такі підсумки голосування на клубному сайті.
0
Читати далі
406
У Рівному фестивалять майстри пирогів [ОНЛАЙН- ТРАНСЛЯЦІЯ]
0
Читати далі
953
У Рівному купили 7 нових тролейбусів з Дніпра
0
Читати далі
175
У ДТП на Рівненщині постраждали шестеро дітей
0
Читати далі
296
Палац князів Яблоновських в Острозі потребує захисту від Московського патріархату
0
Читати далі
114
Оржівський "ОДЕК" вийшов в півфінал Чемпіонату України з футболу
Незважаючи на тисячокілометровий виїзд, синтетичне поле, надзвичайно важкий психологічний тягар за результат, оржівський “ОДЕК” вийшов до півфіналу Чемпіонату України серед аматорських команд.
0
Читати далі
184
Рівненські гімнастки захоплюють п'єдестал Міжнародного турніру у Братиславі (ФОТО)
Вчора, 16 червня рівненські гімнастки СК "Золота осінь" розпочали змагатися у Братиславі на "Bratislava Cup"
0
Читати далі
124
Рівненські гімнастки поїхали по медалі в Словаччину
14 червня, о 22:00 рівненські гімнастки СК "Золота осінь" поїхали у столицю Словаччини Братиславу.
0
Читати далі
87
На Рівненщині госпіталізували двох абітурієнтів: чим запам'яталось ЗНО цьогоріч
0
Читати далі