Брехав про проживання в Литві і отримував гроші від РФ: деталі нового скандалу навкого Шарія

Брехав про проживання в Литві і отримував гроші від РФ: деталі нового скандалу навкого Шарія
0
Брехав про проживання в Литві і отримував гроші від РФ: деталі нового скандалу навкого Шарія

Проросійському відеоблогеру Анатолію Шарію, якого СБУ підозрює у держзраді, Литва, куди він втік ще у 2012 році, за інформацією низки ЗМІ, мовляв, анулювала статус біженця. Також литовська сторона оголосила Шарія персоною нон ґрата, але сам пропагандист цю інформацію заперечує і звинувачує опонентів і ЗМІ у поширенні фейків. Водночас за одним скандалом пішов інший – у медіа оприлюднили інформацію про нібито фінансування Шарія Росією.

Розповідаємо, що відомо про останні скандальні події, пов’язані із одіозним Шарієм.

 Анулювання статусу «біженця» і оголошення персоною нон ґрата

У понеділок, 31 травня, ЗМІ з посиланням на власні анонімні джерела зарясніли повідомленнями про оголошення Вільнюсом проросійського блогера Анатолія Шарія, якого в Україні підозрюють в державній зраді, персоною нон-ґрата. Інші видання вказували, що Шарія ще й позбавили статусу біженця, яке той отримав ще за часів Януковича. ЗМІ писали, що це нібито сталося ще 10 травня 2021 року.

Також з’явилася інформація, що буцімто Шарій буде оскаржувати таке рішення, а адвокати зробили запит, щоб отримали матеріали справи для вивчення підстав такого рішення.

Та зауважимо, що конкретних документів чи доказів ЗМІ на підтвердження своїх заяв, не надали.

Водночас у Мережі опублікували документ Департаменту Міграції Литви, де сказано, що Шарій обдурив сусідню, вказавши адресу проживання у Вільнюсі, за якою насправді не проживав. Також виявилося, що проросійський блогер тривалий час жив і перебував не в Литві.

Зокрема, в тексті документа наведено зокрема і заяву головного експерта міграційного відділення Міндаугаса Мішкініса, який сказав, що проінспектував житло, яке як місце проживання вказав Шарій, і виявив, що його орендують треті особи. За його словами, розглядається питання щодо анулювання дозволу Шарія на проживання в ЄС, який був виданий Литвою, «після отримання інформації про те, що це іноземна особа проживала в іншій державі-члені ЄС понад 6 років».

Також у документі зазначено, що Шарій певний час, мовляв, мешкав у пансіоні у Вільнюсі у 2020 році. Але там відповіли, що скандальний проросійський відеоблогер тільки заявляв, але не мешкав у них. У цей період, до слова, Шарій вже, як підозрюють, переїхав до Іспанії, де нині і мешкає та записує відео для свого скандального блогу.
воєю чергою, російський блогер журналіст і юрист Марк Фейгін, який і звертався до відповідного органу балтійської країни разом із литовськими колегами, вважає, що саме це і вплинуло на позбавлення Шарія статусу політичного біженця. За його словами, людина повинна проживати в країні, яка надала їй політичний притулок.

«Відповідні документи ми відправили до Департаменту. І там почали розслідування, під час якого з'ясувалося, що після 2017 року Шарій у Литві не проживав, що вже є порушенням відповідної конвенції», – уточнив Марк Фейгін у коментарі «Укрінформу».

Реакція Шарія

Сам Шарій стверджує, що литовська сторона не повідомляла йому про таке рішення. У своїй публікації проросійський блогер написав, що йому «не сильно віриться» у рішення Вільнюса.

«Просто не знаю, що ж робити тепер, треба чекати на офіційне повідомлення від Литви, гадаю. Особисто я вперше чую. Але щось мені не надто віриться. Джерело повідомило б ще три тижні тому, щось тут не так, гадаю», — написав Шарій.

Крім того, у своєму Instagram Шарій опублікував пост, у якому написав, що «помийка розсмерділася». А в іншій публікації від 31 травня показав фото у русі і у звичній йому манері написав: «Завтра депортація, ну ось і припливли... Низький старт, Ростов».

Також пропагандист, який відкрито зізнався, що поїде до Ростова у разі депортації, звинувачує медіа і Фейгіна у поширенні фейків. Він закидає ЗМІ те, що вони «несуть дічь про обов'язок біженця проживати в країні притулку». Шарій із невідомих причин вирішив, що поширений документ видають за рішення про скасування статусу біженця, хоч і сам Марк Фейгін наголошує на тому, що вважає це причиною і не називає його ануляцією статусу.

Оскарження рішення

Водночас попри заперечення Шарія редактор «Європейської правди» Сергій Сидоренко заявив, що пропагандист вже оскаржив рішення Литви про позбавлення його статусу біженця. За його словами, тепер суди Литви повинні підтвердити, що дії міграційної служби країни щодо Шарія були коректними.

«В останній день, який допускається литовським законом, Шарій оскаржив це рішення, і тепер попереду кілька місяців тяганини, а можливо, навіть рік з копійками. Доки суду Литви не підтвердять, що дії міграційної служби були коректними. Доведеться почекати. Рано чи пізно, я абсолютно переконаний, литовська влада переможе і у Шарія не буде статусу», – розповів Сидоренко.

Він додав, що у разі позбавлення Шарія статусу біженця і оголошення персоною нон ґрата той матиме кілька виходів із ситуації, бо, наприклад, в'їхати до Литви вже не зможе.

«Один із них – повернутися до України. Ми розуміємо, що він цього не зробить. Одночасно Шарія оголосили персоною нон ґрата в Литві. Це означає, що він не має права в'їхати на територію цієї держави, але, на жаль, може лишатися в інших країнах Євросоюзу, доки його, скажімо, не депортують або не буде іншої причини для того, щоб його дістати звідти. І тут дуже важливо, що Україна веде проти нього справу. Тобто, у разі, якщо українська прокуратура зможе переконати іспанську владу або владу іншої держави ЄС в тому, що це розслідування правдиве, його мають видати до України», – пояснив Сидоренко.

Фінансування Росії

Тим часом, український журналіст Юрій Бутусов з посиланням на джерела заявив про виявлені докази прямого фінансування проросійського пропагандиста Анатолія Шарія Москвою. За його словами, є зареєстрований у Москві банківський рахунок, на який у 2019 й 2020 роках перевели 670 тисяч євро або понад 22 млн грн. Водночас, з його слів, це, мовляв, лише частина грошей отриманих з РФ. Бутусов вислови сподівання, що після останнього розслідування Литви, проросійсього блогера видворять і з Іспанії.

«... переїде туди, де йому роблять замовлення проти України, до себе в РФ... Фейки стали для Шарія найвигіднішим бізнесом, і на криваві гроші він купує нерухомість в Євросоюзі», – йдеться в його повідомленні.

Що в Україні загрожує Шарію?

Як відомо, в Україні Шарію було повідомлено про підозру за статтею про державну зраду і порушення рівноправності громадян, а ОАСК відкрив провадження щодо заборони діяльності його партії. Слідчі вважають, що Шарій здійснював протиправну діяльність на шкоду національній безпеці України в інформаційній сфері.

Ще у 2012 році блогера оголосили в розшук. Тоді ж він і виїхав з України і стало відомо, що блогер отримав статус політичного біженця у Литві та не може бути виданий Україні.

Після того, як у лютому 2021 року Шарій вдруге не з'явився до СБУ для участі у допиті як підозрюваний, його оголосили у державний розшук. Те, що він не з'явився на допит правоохоронці трактують як переховування від слідства.

У березні 2021 року МВС України внесло блогера і проросійського пропагандиста Анатолія Шарія до бази розшуку. Його позначено як особу, яка переховується від органів влади. За даними ЗМІ, Шарій перебуває в Іспанії. Суд дозволив правоохоронцям його затримати. В Україні за вказаними статтями Шарію може загрожувати до 20 років позбавлення волі.

До речі, Литва вже розглядала можливість позбавлення статусу біженця Шарія. Таке рішення планували ухвалити у 2015 році після публікацій про його прокремлівську діяльність.

За матеріалами: ТСН

0
Політика
Найцікавіші матеріали
У Рівному чоловік на смерть збив жінку і втік. Його розшукали
0
Читати далі
На Рівненщині перекрили черговий канал незаконного перетину кордону особами призовного віку
0
Читати далі
У Рівному за приватні кошти відкриють нову школу з укриттям для безпечного навчання дітей
0
Читати далі
На Рівненщині внаслідок пожежі загинули 3 дітей
0
Читати далі
У Вараському районі керманич наїхав на пішохода та втік
0
Читати далі
Зеленський представив «план стійкості» у Верховній Раді
0
Читати далі
У Рівному судять зрадницю, котра перейшла на бік ворога
0
Читати далі
Реверсна дотація допоможе державі захистити громади прифронтових та деокупованих територій
0
Читати далі
Жителя Сарненського району судитимуть за організацію схеми для ухилянтів
0
Читати далі