Чим краще обробити рану: спиртом, йодом, перекисом водню чи хлоргексидином

Чим краще обробити рану: спиртом, йодом, перекисом водню чи хлоргексидином
0
Чим краще обробити рану: спиртом, йодом, перекисом водню чи хлоргексидином

Правильний догляд за ранами допомагає запобігти проникненню інфекції, сприяє розвитку здорової тканини та прискорює процеси загоєння. Тому для обробки використовують антисептики місцевої дії, здатні вбивати, інгібувати або зменшувати кількість мікроорганізмів.

 

4 доступних антисептики: порівняння властивостей та ефективності

 

Сьогодні у клінічній практиці найчастіше використовуються:

 

1. Йод — розчин Люголя, настоянка йоду 2%, комплекси йодофтор та повідон-йод. Останні включають полімер 1-вініл-2-піролідону і галогенвивільняючий агент, які уповільнюють вивільнення йоду і продовжують його активність проти ключових білків, нуклеотидів та жирних кислот у бактерії, викликаючи загибель клітин. Спектр дії включає грампозитивні та грамнегативні бактерії, гриби, віруси та найпростіші.
 
 
2. Хлоргексидин — бігуанідний антисептик, який входить до складу засобів для миття рук та догляду за порожниною рота, а також використовується як дезінфікуючий препарат і консервант. Має високу протимікробну активність, низьку токсичність і виражену здатність до зв'язування зі шкірою і слизовими оболонками. Хлоргексидин 0,5–4% ефективніший щодо грампозитивних, ніж грамнегативних бактерій, і менш активний проти грибів та туберкульозної палички. Антисептик не абсорбується через шкіру та практично не дратує її. Безпосередня бактерицидна дія хлоргексидину перевершує антисептичні препарати, що містять повідон-йод, триклозан, гексахлорофен або хлороксиленол.
 
 
3. Спирт (етиловий, ізопропіловий) — вважаються найбільш ефективними протимікробними засобами для дезінфекції твердих поверхонь та шкіри. Мають високу бактерицидну активність щодо більшості грампозитивних і грамнегативних бактерій. Вони також вбивають мікобактерію туберкульозу, різні гриби та деякі оболонкові віруси. Антимікробна активність оптимальна в діапазоні 60-90% і значно знижується в концентраціях нижче 50%.
 
 
4. Перекис водню — прозора безбарвна рідина, яка доступна в різних концентраціях від 3% до 90% і широко використовується для дезінфекції, стерилізації та антисептики. Здатна пошкоджувати безліч клітинних компонентів, але активна лише при високих концентраціях.

 

Використання конкретного виду залежить від площі ушкодження та глибини рани, а також наявності бактерій, які провокують інфікування. Але загальна перевага перерахованих антисептиків — доступна ціна та висока ефективність, тому в домашній аптечці обов'язково має бути один із них як засіб першої допомоги при утворенні ран на шкірі.

0
i-серфінг
Найцікавіші матеріали
У «Дії» запустили тестування онлайн-шлюбу
0
Читати далі
На Рівненщині 164 вʼязні відібрали для служби в ЗСУ
0
Читати далі
Ветерани Рівненщини можуть отримати 100 тисяч грн на свій бізнес
0
Читати далі
Рівненська ОДА оголосила про початок стратегічної співпраці з Новою поштою для підтримки реабілітації ветеранів
0
Читати далі
росія активно використовує заборонені засоби ведення війни
0
Читати далі
Уперше спортсмен з Рівненщини здобув медаль на чемпіонаті Європи з пара стрільби з лука
0
Читати далі
Житель Рівненського району приревнував співмешканку і підпалив будинок
0
Читати далі
Укриття, дороги та реконструкція будівель: які тендери проводять на Рівненщині
0
Читати далі
Житель Рівненського району вчинив розбійний напад на продавчиню
0
Читати далі