Чим краще обробити рану: спиртом, йодом, перекисом водню чи хлоргексидином

Чим краще обробити рану: спиртом, йодом, перекисом водню чи хлоргексидином
0
Чим краще обробити рану: спиртом, йодом, перекисом водню чи хлоргексидином

Правильний догляд за ранами допомагає запобігти проникненню інфекції, сприяє розвитку здорової тканини та прискорює процеси загоєння. Тому для обробки використовують антисептики місцевої дії, здатні вбивати, інгібувати або зменшувати кількість мікроорганізмів.

 

4 доступних антисептики: порівняння властивостей та ефективності

 

Сьогодні у клінічній практиці найчастіше використовуються:

 

1. Йод — розчин Люголя, настоянка йоду 2%, комплекси йодофтор та повідон-йод. Останні включають полімер 1-вініл-2-піролідону і галогенвивільняючий агент, які уповільнюють вивільнення йоду і продовжують його активність проти ключових білків, нуклеотидів та жирних кислот у бактерії, викликаючи загибель клітин. Спектр дії включає грампозитивні та грамнегативні бактерії, гриби, віруси та найпростіші.
 
 
2. Хлоргексидин — бігуанідний антисептик, який входить до складу засобів для миття рук та догляду за порожниною рота, а також використовується як дезінфікуючий препарат і консервант. Має високу протимікробну активність, низьку токсичність і виражену здатність до зв'язування зі шкірою і слизовими оболонками. Хлоргексидин 0,5–4% ефективніший щодо грампозитивних, ніж грамнегативних бактерій, і менш активний проти грибів та туберкульозної палички. Антисептик не абсорбується через шкіру та практично не дратує її. Безпосередня бактерицидна дія хлоргексидину перевершує антисептичні препарати, що містять повідон-йод, триклозан, гексахлорофен або хлороксиленол.
 
 
3. Спирт (етиловий, ізопропіловий) — вважаються найбільш ефективними протимікробними засобами для дезінфекції твердих поверхонь та шкіри. Мають високу бактерицидну активність щодо більшості грампозитивних і грамнегативних бактерій. Вони також вбивають мікобактерію туберкульозу, різні гриби та деякі оболонкові віруси. Антимікробна активність оптимальна в діапазоні 60-90% і значно знижується в концентраціях нижче 50%.
 
 
4. Перекис водню — прозора безбарвна рідина, яка доступна в різних концентраціях від 3% до 90% і широко використовується для дезінфекції, стерилізації та антисептики. Здатна пошкоджувати безліч клітинних компонентів, але активна лише при високих концентраціях.

 

Використання конкретного виду залежить від площі ушкодження та глибини рани, а також наявності бактерій, які провокують інфікування. Але загальна перевага перерахованих антисептиків — доступна ціна та висока ефективність, тому в домашній аптечці обов'язково має бути один із них як засіб першої допомоги при утворенні ран на шкірі.

0
i-серфінг
Найцікавіші матеріали
У Сарненському районі внаслідок ДТП загинули двоє неповнолітніх
0
Читати далі
Жительку Рівненщини шахрай ошукав на 300 тисяч гривень
0
Читати далі
Економічне партнерство України з США: про що йдеться
0
Читати далі
Рівненський нардеп Олександр Аліксійчук «Ми ніколи не зловживаємо державними коштами…»
0
Читати далі
Рівненщина відкрила 31 Центр життєстійкості
0
Читати далі
У Рівному на ринку з висоти 4 поверху впав чоловік. Це сталося під час будівництва
0
Читати далі
На Рівненщині викрито групу осіб, які незаконно переправляли військовозобов’язаних за кордон
0
Читати далі
Керівницю однієї з держустанов Рівненської області викрили на хабарі
0
Читати далі
Учні Рівного матимуть додаткові вихідні на Великодні свята
0
Читати далі