Дозвільна процедура спрощується, але й покарання суттєво збільшується — з 10 червня набирає чинності новий закон 1817-VIII про вдосконалення містобудівної діяльності. Тож тепер замість п'яти категорій складності усі будівництва розподілятимуть за трьома типами наслідків. Так, об'єкти I та II категорії об'єднуються у незначні (СС-1), IIІ та IV стають об'єктами з середніми наслідками, а V — із значними наслідками (СС-3). На практиці це означатиме, що звести собі дачу стало простіше, а от великі забудовники уже не зможуть економити на якості та безпеці.
Як зміни у законодавстві вплинуть на будівельний процес — пояснює начальник управління Держархбудінспекції у Рівненській області Ігор Мічуда:
— Фактично, тепер скасовується декларативний метод, усі документи візує ДАБІ і сама ж за це відповідає. Цим законом усувається люфт для шахрайських дій. Бо недобросовісні забудовники часто штучно занижували категорії складності — об'єкти IV-V категорій подавали як IIІ, й тому будували за спрощеним декларативним принципом. Але вже не буде такого, що замовник ігнорує перевірки, а потім тихенько вводить будівництво в експлуатацію — на місце виїжджатиме інспектор, який має повноваження оцінювати та приймати об'єкт згідно сертифікату. Грубо кажучи, СС-2 передбачає одночасне перебування у приміщенні щонайменше 50 осіб. Отже, сюди підпадають більшість багатоповерхівок. Тож на СС-2 вже необхідно мати ліцензію на генпідряд, експертизу об'єкта і обов'язково — відповідність цільового призначення земельної ділянки. Щодо категорії СС-3, до якої відносяться найбільш масштабні об'єкти (школи, дитячі садки, стадіони, великі житлові та торгово-розважальні комплекси), то дозвіл вже видаватиметься через Київ. А СС-1 — це переважно індивідуальне житлове будівництво, невеликі магазинчики…
Хочу зауважити, що покарання стало суворішим. Наприклад, штраф за недопуск ДАБІ на будівництво збільшився вдесятеро. А недопуск інспектора двічі з неповажних причин автоматично тягне за собою скасування дозвільних документів. Для СС-2 штрафи починаються від 370 прожиткових мінімумів громадян (понад 600 тис. грн.), а для СС-3 — від 900 (майже півтора мільйона гривень).
— А як бути тим, хто подав декларації раніше?
— Якщо декларацію зареєстровано до моменту набрання чинності закону, вона залишається чинною, адже закон зворотної сили не має. А от в разі внесення змін до неї, треба буде просто додатково пройти експертизу даного об'єкту. З 10 серпня обов'язковою є наявність будівельних ліцензій на всіх об'єктах, які здаються. Варто зауважити, що всі будівельні ліцензії, які видано ще з серпня 2015-го, є безстроковими. Єдине — до них, можливо, ще треба буде взяти додатки з виконання робіт.
— До речі, нещодавно Рівненський окружний адміністративний суд визнав законність скандального будівництва багатоповерхівки на вул. Київській, 67.
— Мене це дуже здивувало, бо суд своїми діями узаконює незаконне — згідно з чинним законодавством, реконструкція незавершеного будівництва є неможливою! Але ДАБІ обов'язково подасть апеляцію і, зрештою, «хтось» заплатить чималий штраф. Не розумію потуг цих двох забудовників на вул. Київській та Гайдамацькій. Навіть якщо вони через суди, у що я мало вірю, доб'ються того, що їм залишать їхні неправомірні декларації, вони не будуть мати законної сили, адже їх ніхто не зареєструє з однієї простої причини — на другий день все одно мусить бути перевірка об'єкту на відповідність або ж скасування дозвільної документації. Тому я би їм порадив цим забудовникам перейти в правове поле, провести перевірки, сплатити штрафи і спокійно собі будувати — як свого часу зробив «Ріверсайд». Закон «добереться» до усіх. Гарантую.
Джерело: РВ