Починаючи з 1 січня 2025 року державні та комунальні заклади охорони здоров’я почнуть надавати окремі медичні послуги за оплату. Таке рішення було ухвалено Кабміном, щоб підвищити прозорість фінансових процесів у медичній системі та мінімізувати неформальні платежі.
Які послуги стануть платними?
Платними стануть послуги, які не входять до Програми медичних гарантій, витрати на які покриває держава. Серед таких:
звернення без направлення лікаря, за винятком випадків, коли направлення не вимагається
медичні послуги за договорами з юридичними особами
послуги в закладах сектору безпеки і оборони або Державного управління справами для пацієнтів, які не належать до прикріпленого контингенту.
Крім того, пацієнти оплачуватимуть додаткові послуги:
надання медичної допомоги вдома за бажанням пацієнта, якщо це не зумовлено його медичним станом
можливість обрати лікаря для планової спеціалізованої допомоги
перебування в палатах із підвищеним рівнем комфорту за запитом пацієнта
Як безоплатно отримати медичні послуги?
Водночас медична допомога в межах Програми медичних гарантій залишається безоплатною, але в деяких випадках для її отримання необхідне направлення від сімейного або лікуючого лікаря.
Без направлення українці можуть отримувати первинну та екстрену медичну допомогу, а також звертатися до таких спеціалістів, як акушер-гінеколог, психіатр, нарколог, стоматолог, педіатр, фтизіатр або лікар, у якого пацієнт перебуває під наглядом через хронічне захворювання.
МОЗ наголосило, що всі платні послуги повинні бути чітко визначені та оприлюднені закладами охорони здоров’я. Інформацію про їхній перелік і вартість необхідно розмістити на офіційних сайтах лікарень і на інформаційних стендах.