Про це йдеться у розслідуванні видань NGL.media та «ҐРУНТ».
Офіційно єдиним засновником «Трухи» себе називає харків’янин Максим Лавриненко. Водночас журналісти стверджують, що мережа Telegram-каналів пов’язана з Литвином.
«У Харкові ще з 2019 року ходили чутки про те, що канал спонсорує місцевий бізнесмен Володимир Литвин — засновник компанії для просування бізнесу Turboseo та приятель сина ексміністра внутрішніх справ Арсена Авакова», — йдеться у розслідуванні.
Журналісти встановили, що восени 2022 року Лавриненко з колегами запустили онлайн-курс про заробітки у Telegram. А оплату за участь переказували на рахунок ФОП Смаракової Олександри Анатоліївни. Торік у жовтні вона стала Луніною, бо вийшла заміж за голову Полтавської ОВА Дмитра Луніна.
Раніше Луніна працювала як СЕО у компанії з пошиття одягу SL.IR. А власником цієї торгової марки є Литвин, він сам про це казав. Ще у липні 2022 року торгові марки «Труха» та «Truha» зареєстрували на харків’янку Вікторію Манжос, яка є мамою Литвина.
Водночас Лавриненко і досі продовжує наполягати, що саме він є власником «Трухи», а реєстрацію торгових марок на маму Литвина вважає підступами конкурентів.
Хто такий Литвин і до чого тут «рюкзаки Авакова»?
Якщо ви забули, то восени 2017 року НАБУ звинуватило сина Авакова у створенні схеми розкрадання бюджетних грошей під час продажу рюкзаків для українських військових, збитки оцінили в 14 мільйонів гривень.
Сам ексміністр і його син називали справу «політичним тиском». Зрештою всю провину взяв на себе власник фірми, яка шила рюкзаки. Бізнесмен Володимир Литвин отримав 5 років умовно, а Олександр Аваков покарання уникнув.
«Наскільки тісні стосунки після цього скандалу зберіг Литвин з обома Аваковими – достеменно невідомо, але ворогами вони точно не стали. Про це свідчить чимала кількість публікацій «Трухи» про Арсена Авакова, у яких він виступає експертом та благодійником», — йдеться у розслідуванні.
Журналісти нагадали, що на цьому каналі публікували як вирізки з інтерв’ю з Аваковим, так і окремі дописи про нього або ж репости з його каналу. Але з лютого 2023 року ексміністра внутрішніх справ на «Трусі» уже більше не згадують.
Що ще відомо про «Труху»?
Цей канал публічно звинувачували у поширенні фейків, підігруванні російській пропаганді і публікації відео чи фото наслідків ракетних ударів росіян, що заборонено, нагадали у розслідуванні.
Крім того, торік урядовий проект «Фільтр» від Мінкульту опублікував інструкцію як визначити, чи можна довіряти певним Telegram-каналам. «Труху» у цій публікації визначили як «інформаційний смітник».
«Розцінки на рекламу дозволяють цій мережі телеграм-каналів заробляти сотні тисяч доларів щомісяця. І це стало можливим завдяки тій величезній кількості читачів, які щодня черпають новини з цього телеграм-каналу, попри його неоднозначну репутацію», — кажуть журналісти-розслідувачі.