На Рівненщині цьогоріч трапився випадок укусу людини гадюкою. Днями чоловік помер після того, як його покусали бджоли, а за кілька днів при аналогічному укусі ще одного чоловіка вдалось врятувати. Суспільне розпитало заступника керівника Центру екстреної меддопомоги Олега Ушкевича, що робити у таких випадках.
Домедична допомога, яку людина без медичної освіти надає до приїзду «швидкої» – архіважлива, акцентує Олег Ушкевич. Алгоритм її надання чітко прописаний у протоколах МОЗ.
«Якщо вона надається і правильно надається, то буде врятоване і підтримане життя пацієнта, в нього є більше шансів залишитись живим. Одним з таких протоколів є протокол надання домедичної допомоги при укусах змій, павуків бджіл, ос, комах комарів і іншої істоти», – пояснює він.
Заступник керівника Центру екстреної меддопомоги детально роз'яснив, що в протоколі радять робити у таких випадках:
- переконатися у відсутності небезпеки – якщо покусали оси чи бджоли, дикі тварини, то впевнитись, що вони не нападуть і на того, хто надає допомогу;
- запам'ятати зовнішній вигляд істоти, яка вкусила – за можливості сфотографувати комаху, тварину, змію;
- забезпечити лежаче положення і спокій;
«Для чого це – коли людина рухається чи біжить, йде у лікувальний заклад, то скорочуються м'язи й отрута швидше розподіляється по організму і викликає свою токсичну дію», – акцентує Олег Ушкевич.
- обов'язково знерухомити покусану кінцівку. Можуть підійти парасолька, дерев'яні палки, планки, які фіксують пов'язкою;
- випити багато рідини, щоб отрута з організму швидше виділилась з сечею;
«Вато знати, що коли укусить оса, то є ризик перенесення різних інфекцій. Адже оси літають по смітниках, копирсаються у відходах. Якщо вкусила бджола, жало потрібно видалити нігтями, пінцетом. Не рекомендують видавлювати. Місце укусу — протерти спиртом», – радить фахівець.
За матеріалами: Суспільне