У регіони відправлено 1 772 пачки лікарського засобу із діючими речовинами софосбувір та велпатасвір для лікування вірусного гепатиту C (ВГC) у дорослих.
Майже 600 пацієнтів з гепатитом С у 24 областях та м. Київ отримають ліки безоплатно. Найближчим часом препарат «Епклюза», який Україна отримала у вигляді гуманітарної допомоги від Gilead Sciences Ireland UC, буде доступний у лікарнях.
Окрім цієї гуманітарної допомоги, держава через міжнародні організації закупила ліки для пацієнтів із гепатитом С бюджетним коштом. Ці ліки також будуть доправлені в регіони найближчим часом.
Алгоритм дій пацієнта з гепатитом С
- Якщо ви підозрюєте або знаєте, що у вас гепатит, насамперед зверніться до лікаря, з яким ви підписали декларацію.
- Він має спрямувати до лікаря-інфекціоніста для підтвердження чи визначення діагнозу.
- Якщо у вас уже діагностовано ВГС, звертайтеся одразу до лікаря-інфекціоніста, у якого ви спостерігаєтесь.
- Лікар-інфекціоніст дає направлення в інфекційну лікарню за місцем проживання або ж до інфекційного відділу обласної лікарні (залежно від того, чи є у лікарні за місцем проживання інфекційний відділ). За посиланням ви можете знайти контакти закладів охорони здоров’я, котрі надають послуги із лікування ВГ.
- Пацієнт обстежується (7–10 днів) і здає усі необхідні аналізи. Важливо, що препарат є пангенотипним, тож немає потреби додатково визначати генотип вірусу.
- Якщо діагноз підтверджено, слід повідомити лікаря-інфекціоніста, що ви знаєте про наявну програму лікування гепатиту.
- Після цього вам треба написати заяву на ім’я директора обласного Департаменту охорони здоров’я з проханням/вимогою отримати лікування за державною чи гуманітарною програмою.
- Наступний крок — отримати позитивне рішення щодо забезпечення лікування від профільної комісії. При обласних департаментах охорони здоров’я або в окремих регіонах при обласних інфекційних лікарнях діють комісії щодо включення пацієнтів до державних і гуманітарних програм лікування (якість роботи комісії залежить від активності її членів, якими можуть бути представники пацієнтських спільнот).
- Пройдіть курс лікування у своїй лікарні.
Як дізнатися про наявність ліків у медичному закладі
Перелік наявних у лікарні ліків можна перевірити у кілька способів.
1. На офіційних веб-сайтах регіональних департаментів та управлінь
Регіональні департаменти та управління охорони здоров’я на своїх сайтах повинні розміщувати інформацію про закуплені державним коштом лікарські засоби та медичні вироби, а також розподіл їх у медичні заклади у конкретному регіоні. Тут також має бути інформація про потреби, стан забезпечення, наявні залишки лікарських засобів та медичних виробів, котрі закуповують бюджетним коштом.
Докладніше: наказ МОЗ України.
2. На інформаційних стендах у закладах охорони здоров’я
Комунальні та державні медичні заклади мають щотижня оновлювати перелік лікарських засобів, витратних матеріалів, медичних виробів на інформаційних стендах. Йдеться про всі ліки, медвироби й витратні матеріали, що закуплені коштом державного та місцевого бюджетів, а також надані в рамках благодійної діяльності та гуманітарної допомоги.
Докладніше: наказ МОЗ України.
3. На онлайн-платформах
Значна частина структурних підрозділів з питань охорони здоров’я зареєстрована на веб-сайтах, які дають змогу публікувати інформацію про рівень забезпеченості та залишки лікарських засобів і медичних виробів.
«Є ліки» (https://eliky.in.ua/) — веб-сайт, на якому зареєстровано понад 920 закладів охорони здоров’я із 19 обласних центрів та м. Київ, з яких 60% щотижня оновлюють інформацію про залишки. Наразі це найбільша онлайн-платформа з інформацією про залишки лікарських засобів та медичних виробів, котрі закуповують коштом державного і місцевого бюджету.
Що робити, якщо інформації про ліки немає
Якщо призначені вам ліки є у програмі, але в лікарні немає інформації про них:
- напишіть запит про доступ до публічної інформації на ім’я головного лікаря щодо наявності певного медичного препарату;
- звертайтеся до обласних управлінь охорони здоров’я.