На Рівненщині думають, як ще допомогти ВПО
Соціалізація ВПО, їх працевлаштування, умови для тимчасового проживання та надання соцпослуг.
Про це йшлося під час Координаційного штабу з питань реалізації прав і свобод внутрішньо переміщених осіб під головуванням Віце-прем’єр-міністра України – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук.
Рівненщину представляли заступниця голови Рівненської ОДА Людмила Шатковська та керівниці профільних департаментів та служб.
«Маємо спільно забезпечити потреби ВПО. Зокрема, безкоштовним проживанням і соціальними гарантіями. Проте маємо зробити все, аби люди не ставали «професійними ВПО». Працевлаштування є одним із наріжних каменів інтеграції. Нехай і тимчасової, але інтеграції людей, які приїхали і які потерпають. На сьогодні 66% ВПО залишилися без роботи. З них 70% – жінки. Ми зробили вибірку, подивилися. Це величезна, катастрофічна цифра. Зараз у нас є програма «єРобота» – це урядова ініціатива, вона має шість напрямків зайнятості населення, фінансується урядом. Окрім того, в кожній області вже розроблені та прийняті регіональні комплексні програми підтримки ВПО», — сказала Ірина Верещук.
Під час наради обговорили низку обов’язкових заходів обласних цільових програм з підтримки внутрішньо переміщених осіб.
Як зауважила Людмила Шатковська, в області така програма вже затверджена. Серед основного – це заходи, спрямовані на соціальний і медичний захист, реалізацію житлових та майнових прав, працевлаштування, забезпечення реалізації освітніх, молодіжних і культурно-просвітницьких ініціатив, а також залучення інститутів громадянського суспільства.
В свою чергу, начальниця ГУ Національної соціальної сервісної служби у Рівненській області Юлія Шигорева наголосила, що документ був складений з урахуванням пропозицій організацій громадянського суспільства.
«До розробки програми активно долучили організації громадянського суспільства. Така співпраця є дуже продуктивною. Це цікавий досвід. Раніше наші ініціативи були націлені на практичні дії, а тепер працюємо пліч-о-пліч і над документами. Всі напрацювання цих організацій у поєднанні з діяльністю влади – це сучасна практика, яка дає справжні результати», — підсумувала Юлія Шигорева.
Серед іншого учасники наради обговорили питання реалізації проекту «Прихисток», яким передбачена компенсація тим, хто безоплатно розміщує в себе внутрішніх переселенців.
В Мінреінтеграції зазначили, що фінансується проєкт за кошти ТЧХУ. Як повідомив представник цієї організації, виплата компенсації громадянам за житлово-комунальні послуги за березень-квітень розпочалася з 20 липня.
Директорка департаменту соціальної політики Рівненської ОДА Роза Слободенюк розповіла, що нині на Рівненщині проживає 52 300 внутрішньо переміщених осіб. З них, понад 27,6% - це діти, 4,3% - особи з інвалідністю та майже 15% - пенсіонери. Також в області продовжують роботу 73 місця колективного проживання ВПО.