3 жовтня студентці НаУ ОА спеціальності “Правознавство” Інні Дасовій заборонили зробити фотографію торгового залу. Інцидент трапився у супермаркеті “Наш край”.
“Отримавши завдання з криміналістики я і моя підозрювана вирішили інсценувати злочин, який передбачений ст. 185 Кримінального кодексу України, а саме “Крадіжка”. Для цього нам потрібно було зробити декілька фото в приміщенні супермаркету “Наш край”. Коли ми сфотографували два прилавки до нас підбігли три продавці, адміністратор і навіть охоронець і хотіли заборонити фотографувати… Але яке ж вони мають на це право?!”
– пише дівчина на своїй інстаграм-сторінці
Інна повідомила Острог.info, що під час другого її візиту до супермаркету працівники погрожували їй штрафом, якщо вона робитиме фото знову. Також їй відмовилися надати книгу скарг.
Адміністраторка закладу Юлія Омельянюк розповіла нам, що ввічливо попросила дівчат не робити фото у торговому залі. За словами Юлії, як адміністратор вона не може дозволити робити це, не узгодивши це питання зі своїм керівництвом. Щодо ситуації з книгою скарг, пані Юлія згодна, що реакція касирки була некоректною.
Спеціалісти юридичної клініки “Pro Bono” прокоментували, чи законна така позиція супермаркету, і котра зі сторін справді може отримати покарання:
“Для початку слід згадати, що здійснення фотозйомки – це процес збирання інформації. Згідно зі статтею 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб ─ на свій вибір.
Стаття 50 Конституції України гарантує кожній людині право вільного доступу до інформації про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена.
Заборона фотографувати товари унеможливлює конституційний механізм реалізації цього права.
Відповідно до ст. 4 ЗУ “Про інформацію”, інформація, яка стосується “стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту”, не може мати обмежений доступ. Тому, коли ви бачите на прилавках магазину прострочений продукт, ви можете його фотографувати, адже заборона на фотозйомку не буде правомірною.
Відповідно до Цивільного кодексу, публічним договором є договір, к якому одна сторона – підприємець – взяла на себе обов’язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться.
Товар, розкладений на поличках, доступний для огляду та покупки будь-яким покупцем. Заборона здійснювати фотозйомку в магазині – це заборона доступу до істотних умов публічного договору, зокрема, ціни.
Безпідставні заяви касирів, що це є приватна власність, не мають ніякого юридичного значення. Адже стаття 1 ЗУ “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення” зазначає, що громадське місце – частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно чи за запрошенням або за плату, постійно, періодично або час від часу. А фотозйомка в громадських місцях дозволенна.
Отже, якщо заборона фотозйомки в супермаркеті супроводжується відбиранням фотоапарата, телефона – сміливо викликайте поліцію – закон на вашій стороні.”*
*Консультацію підготувала Альона Довга. Перевірив: куратор юридичної клініки “Pro Bono” Тарас Хмарук.