Президент РФ Володимир Путін на підсумковій пресконференції 23 грудня заявив, що офіційний Київ готує «третю» військову операцію на Донбасі.
За словами Путіна, українська влада двічі спробувала «за допомогою сили» вирішити питання на Донбасі: «Їх умовляли цього не робити, я особисто вмовляв Порошенка, тільки не військова операція. Той: да, да, і почав...Результат — оточення, втрати і Мінські угоди».
Він також додав, що, складається враження, що зараз Київ, начебто, готує нову військову операцію на Донбасі.
«Нам кажуть «війна, війна, війна». Складається враження, що може (Київ, – ред.) готує третю військову операцію на Донбасі й нас попереджають: не втручайтесь, не захищайте людей. А якщо втрутитеся і будете захищати — ось такі нові санкції будуть запроваджені. І готовляться, мабуть, до цього», — зазначив російський президент.
Путін зазначив, що є перший варіант (розвитку подій з боку Києва, – ред.), на який Росія змушена реагувати на ці обставини і «щось робити».
«Другий варіант — це створення на цій території такої «антиросії» з постійним накачуванням сучасною зброєю, з промивкою мізків населенню. Як Росія має жити в історичній перспективі? Постійно з оглядкою, що відбувається, які нові системи озброєння поставлені. А потім під прикриттям цих систем озброєння штовхнути радикалів на вирішення питань на Донбасі військовим шляхом і питання Криму теж...Як жити постійно «з оглядкою», коли довбануть», — наголосив Путін.
Він додав, що саме через це «відповів» на пропозицію Байдена щодо проведення переговорів зі стратегічної стабільності: «Один з найважливіших елементів на сьогодні — це забезпечення безпеки РФ. Саме тому, без усіляких хитрощів ми прямо поставили питання, що ніякого руху НАТО далі на Схід не повинно відбуватися. М'яч на їхньому боці. Вони повинні нам щось відповісти. Тому, в цілому, ми бачимо позитивну реакцію, наші американські партнери кажуть, що вони готові до початку цієї дискусії, переговорів на початку року в Женеві».
Що відомо
7 грудня відбувся онлайновий саміт президентів США і Росії Джо Байдена і Володимира Путіна на тлі численних повідомлень про скупчення військ РФ на кордоні з Україною. Путін попросив у Байдена гарантій нерозширення НАТО на схід і звинуватив Україну в зриві «Мінська». Байден «висловив глибоку стурбованість США і європейських союзників щодо ескалації Росією сили довкола України».
Після перемовин із Путіним Байден поговорив із лідерами Франції, Німеччини, Італії і Британії. 9 грудня президент Байден провів телефонну розмову з президентом України Володимиром Зеленським.
Міністр оборони України Резніков заявив, що Росія не припинила стягувати війська до кордону з Україною після розмови президентів Байдена та Путіна. За даними Міноборони, чисельність військових Росії поблизу України може зрости до 175 тисяч.
У ніч проти 16 грудня Володимир Зеленський зустрівся з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенберґом. За словами останнього, Росія продовжує нарощувати військову присутність на українському кордоні.
Європейський парламент 16 грудня ухвалив резолюцію із засудженням російської агресії проти України та її військових маневрів на прикордонні.
17 грудня Північноатлантичний альянс заявив, що занепокоєний нарощуванням Росією військ на кордонах України, яке спостерігається останніми місяцями, та попередив, що агресія РФ проти України матиме «величезні наслідки».
17 грудня Міністерство закордонних справ Росії запропонувало США проекти договору про гарантії безпеки та угоди щодо забезпечення безпеки РФ та країн-членів НАТО, що передбачає заборону на включення до складу альянсу країн колишнього СРСР (а отже і України).
У відповідь США й НАТО тоді ж заявили, що отримали пропозиції Росії, але обговорювати питання європейської безпеки без участі союзників у Європі не будуть. А МЗС України наголосило, що лише країна і НАТО вирішують, як розвиватимуться їхні відносини, зокрема що стосується розширення Альянсу.
21 грудня речниця Білого Дому Джен Псакі заявила, що лише Україна та союзники по НАТО мають право ухвалювати рішення щодо розширення альянсу.
Того ж дня Володимир Путін заявив, що Російська Федерація прагне отримати від США безпекові гарантії, зокрема, про те, що поблизу Росії не будуть розміщені ракетні комплекси, націлені на Москву.
Державний департамент США схвалив потенційний продаж протитанкових ракетних комплексів Javelin Литві на суму 125 мільйонів доларів.
Путін заявив, що в Україні готують «третю військову операцію на Донбасі» і Росія «змушена реагувати»
Найцікавіші матеріали