Рівне – на 150 років молодше, ніж вважається: як науковці це доводять

Рівне – на 150 років молодше, ніж вважається: як науковці це доводять
0
Рівне – на 150 років молодше, ніж вважається: як науковці це доводять

5-го травня 1434-го року Рівне належало конюхам та конокорцям і було тоді двором. Такі дані відомі з грамоти, виданої литовським князем Свидригайлом Ольгердовичем для його слуги.

Про це Суспільному розповіла старша наукова співробітниця відділу давньої історії та археології краєзнавчого музею Ольга Морозова.

Науковиця вважає саме цю згадку – істинно першою згадкою про Рівне. Її підтримує і низка інших спеціалістів. Визнання цієї дати першою згадкою означає, що Рівне на 150 років молодше, ніж прийнято вважати.

Старша наукова співробітниця відділу давньої історії та археології Рівненського обласного краєзнавчого музею Ольга Морозова розповіла, що на сьогодні в історії Рівного відбувається процес закладення нової історичної дати – першої писемної згадки про місто. Проте, вона не є нововідкритою.

«Це була грамота литовського князя Свидригайла Ольгердовича від 5-го травня 1434-го року про надання своєму слузі Йосифу Чусі права на володіння маєтком Басове, тобто Басів Кут. Дає нам можливість означити, що йдеться про нашу територію. Серед перелічених дворів в цій же ж грамоті значиться і двір Ровно, що належало княжим конюхам і конокорцям Дичка», – розповіла історикиня.

Друкований варіант грамоти з архіву Сангушків у Славуті, у якому йдеться про згадку Рівного 5-го травня 1434-го року

Вона уточнила, що конюхи й конокорці – це придворні звання того часу. Це люди з посадами, які мали власні маєтки на цих територіях, з яких годувалися та отримували гроші на свою діяльність.

«Вперше цей документ був надрукований у 1887-му році в книзі «Архів князів Любартовичів Сангушків у Славуті». Це було велике п’ятитомне видання документів з дуже різних царин діяльності, які підтверджували різноманітні права ось цих Сангушків. А оскільки всі ці роди князівські були пов’язані дуже-дуже великими і глибокими родинними, то, відповідно, там зустрічається багато документів із середини 15, 16, 17-го й інших століть», – зазначила Ольга Морозова.

Титульна сторінка архіву

Вона додала, що саме в цьому архіві у книзі був надрукований документ про першу письмову згадку двору Ровно. Оригінал знаходится у Кракові. Науковиця пояснила, що більш відома дата 1461-го року, у якій згадується Рівне, це дата купчої грамоти Івашка Дичка, який продає Рівне князю Семену Несвицькому.

«На неї посилаються і дослідники, і краєзнавці 19-го століття. Ми її можемо зустріти і в Теодоровича, і в Сендульського, і в Стецького. Чому не звернули увагу на грамоту 1434-го року, зараз сказати тяжко, тому що ці дві грамоти надруковані в одному й тому архіві князів Любартовичів Сангушків у Славуті. Тобто між ними – 20 сторінок різниці», – сказала науковиця.

Грамота, у якій згадується Рівне у 1283-му році. Це фото з книги Олександра Харвата «Рівне, яке було»

Ольга Морозова зазначила: в радянській історіографії шукали глибші витоки Рівного і знайшли дату 1283-го року, яка вперше з’явилася у довіднику «Старожитності Польщі». Її вперше надрукували в Україні у 1852-му році.

«Дослідник Гурій Бухало дуже добре продивився старі документи і віднайшов її, цю дату. В 1852-му році вона «проскочила» і «пішла гуляти» уже в 80-х роках як офіційна дата першої письмової згадки нашого міста. Ось ця дата 1283-го року була прив’язана до битви князя Лєшка Чорного під Ровно. Однак, навіть на сьогодні польські історики не можуть точно встановити, де ця битва була – чи це на Волині, чи на території Польщі», – повідомила наукова співробітниця музею.

Стверджувати, що у 1283-му говорили саме про Рівне – не можна, – каже Ольга Морозова. Навіть попри лист з академії наук України за підписом відомого серед науковців того часу історика Котляра.

«Вже й тоді вона (дата, – ред.) викликала певні сумніви, а на сьогодні, коли ми отримали дуже багато нових історичних досліджень, зокрема, й поляків, які досліджують цю битву Лєшка Чорного, та наших краєзнавців. Сьогодні історія нашого міста викликає зацікавлення і такі дати поступово ставляться під сумнів», – сказала історикиня.

І додала, що вважає доцільним розпочати роботу щодо зміни першої письмової згадки та підготувати історичну довідку щодо згадки Рівного саме 5 травня 1434-го року. Така згадка, на думку Ольги Морозової, повинна бути підтверджена відповідним документом, що у ній йдеться саме про Рівне – обласний центр на заході України.

Таку довідку, пояснила жінка, повинні перевірити та підписати науковці, які спеціалізуються на дослідженні періоду 15-го століття. Після цього з нею можна буде звертатися до міської ради про внесення зміни щодо першої писемної згадки, згідно з якою у Рівного день народження буде п'ятого травня.

0
ВСЕ - МОЖЛИВО
Найцікавіші матеріали
На Рівненщині затримано правоохоронця, який налагодив схеми уникнення мобілізації
0
Читати далі
росія навряд чи спроможна захопити Харків без додаткових сил, але прагне заволодіти Вовчанськом
0
Читати далі
Чи потрібно українським дітям за кордоном ходити у дві школи: відповідь МОН
0
Читати далі
На Рівненщині затримали агента фсб, який готував ракетні удари по області
0
Читати далі
Спортсмен з Рівненщини здобув дві нагороди на чемпіонаті Європи.
0
Читати далі
На Рівненщині трирічний хлопчик випав із вікна
0
Читати далі
Чи будуть введені обмеження електропостачання в Україні
0
Читати далі
В Обарові відремонтують амбулаторію, а в Сарнах - дорогу
0
Читати далі
Житель Рівненського району за образу співмешканки помстився ударом ножа у живіт
0
Читати далі