Про це йдеться у рішенні суду в Данії.
Музей сучасного мистецтва, що в Ольборзі, замовив у художника Єнса Хаанінга копії двох його робіт «Середній австрійський річний дохід»» (2007) і «Середній данський річний дохід» (2010).У цих роботах Хаанінг на білому полотні за склом прикріпив купюри в еквіваленті середнього річного доходу данця та австрійця, щоб показати значну різницю між ними в оплаті праці.
For anyone wondering what "Take the money and run" should look like
— Bryan Hilley (@bbhilley) September 28, 2021
Jens Haaning
"An Average Austrian Year Income"
279 banknotes for a total of 278 500 DKK (about 33,600 pounds or 53,200 US dollars). pic.twitter.com/e0kpQzPlH4
У 2021 році музей попросив художника відтворити його роботи. Заклад заплатив йому гонорар в розмірі 25 000 крон, а також виділив близько 534 000 крон банкнотами як матеріал для роботи. Купюри мали повернути після виставки. Однак натомість Хаанінг поставив два порожніх полотна, а ці роботи назвав «Бери гроші та тікай».
'Take the Money and Run' artist ordered to repay museum after submitting blank canvases https://t.co/IInCxu6Tnepic.twitter.com/5hGHrT8zsl
— New York Post (@nypost) September 19, 2023
Музей не оцінив такого жесту. Директор закладу Лассе Андерссон скаржився, що їхній музей небагатий, а гроші виділили зі скромних резервів, призначених на утримання будівлі.
Хаанінг же заявив, що не має наміру виконувати умови контракту. «Робота полягає в тому, що я забрав їхні гроші. Це не крадіжка. Це порушення контракту, а порушення контракту є частиною роботи», — казав він.
Художник заявив, що його робота «є репрезентативною для його поточної робочої ситуації»: «Я закликаю інших, хто має такі ж жалюгідні умови праці, як і я, робити те саме».
Музей подав позов проти Хаанінга, звинувачуючи його в порушенні угоди. Хаанінг подав зустрічний позов, звинувативши музей у порушенні закону про авторські права.
Суд Данії виніс рішення на користь музею, заявивши, що Хаанінг не мав права змінювати умови угоди про те, як будуть використовуватися банкноти, і відхилив його позов щодо авторських прав.
Суд зобов’язав Хаанінга повернути більшу частину грошей, а також покрити судові витрати. Утім з повної суми вирахували приблизно 5700 доларів (в еквіваленті) — за гонорар художнику Хаанінга та за перегляд роботи «Бери гроші та тікай», оскільки музей, попри все, таки виставив у себе порожні полотна Хаанінга.