Хворий на ботулізм обов'язково підлягає госпіталізації, тому що без своєчасного введення протиботулінічної сироватки хвороба, як правило, закінчується смертю. Нагадують у Рівненському обласному лабораторному центрі.
Але сама хвороба - ботулізм- починається з нудоти, блювання, характерного болю у животі, порушення випорожнення, які без патологічних домішок. Це продовжується, у середньому, 20-24 години. В подальшому з'являється неврологічна симптоматика: порушення зору – одна з перших ознак ботулізму (хворого турбує «сітка» перед очима, двоїння предметів, важкість читання. Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворий скаржиться на відчуття «грудки» в горлі, біль під час ковтання, подразнення.
Підступність ботулізму в тому, що розмноження збудника і утворення токсину не змінює смакових якостей продукту.
Інкубаційний період при ботулізмі від 2 годин до 2-5 діб і залежить від дози ботуліністичного токсину, який потрапив з їжею в організм.
Потрібно пам’ятати, що в домашніх умовах термічна обробка консервації не виключає можливість зберігання спор бактерій ботулізму, які за сприятливих умов можуть проростати і продукувати ботулотоксин. Тому перед вживанням продуктів домашнього консервування їх необхідно прогріти, відкривши банку, до 100 градусів протягом 10-15 хвилин.
Фрукти, овочі і гриби слід ретельно вимити перед консервуванням від бруду, адже саме там може бути небезпечна бактерія. Бомбажні банки використовувати заборонено. Не варто купувати консерви домашнього приготування та на стихійних ринках.