Про це заявив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець в ефірі телемарафону.
«Я можу підтвердити, що зі сторони України постійно відбуваються нові ініціативи, передання списків, і ми постійно наголошуємо, що хочемо провести великий обмін "всіх на всіх"», — підкреслив Лубінець.
Він зазначив, що 8 громадян України, які досі залишаються в Угорщині після передання з росії, фактично перебувають в ізоляції. У них обмежене коло спілкування, телефони, які їм дали для спілкування з родичами, забрали. Україні відомо, що до декого з них приїхали родичі. Але як відбувалося спілкування, скільки воно тривало — невідомо.
Наразі з громадянами України намагаються встановити контакт дипломати.
«Нам невідомо, чому громадяни України, перебуваючи на території Угорщини, фактично залишаються у такому ж становищі, як і військовополонені», — зазначив Лубінець.
Омбудсмен вважає, що Угорщина порушила гуманітарне право. Про переміщення українських військовополонених із території рф до Угорщини не повідомили ні Україну, ні представників Міжнародного комітету Червоного Хреста.
Що передувало?
росія без погодження з Україною передала Угорщині 11 українських військовополонених угорського походження. У Міністерстві закордонних справ України заявили, що дізналися про це зі ЗМІ — із публічних заяв віцепрем'єр-міністра Угорщини Жолта Шем’єна.
8 червня на сайті російської православної церкви з’явилася новина, що передання Угорщині групи українських військовополонених відбулося за посередництва РПЦ на прохання угорської сторони. В РПЦ заявили, що полонені мають «закарпатське походження».
Передання полонених підтвердив віцепрем’єр-міністр Угорщини, заявивши, що це «є жестом РПЦ щодо Угорщини, їй ці люди завдячують своєю свободою».
Угорська та російська сторони не проінформували український уряд про свої переговори. МЗС України звернулося до Угорщини з вимогою негайно допустити консула до українських військовополонених. Там заявляли, що угорська влада ігнорує всі спроби України налагодити конструктивний діалог щодо цієї ситуації.
20 червня Україні вдалося повернути з Угорщини трьох полонених з 11. Перед цим очільник МЗС Угорщини Петер Сійярто заявив, що Угорщина як держава не причетна до обміну 11 українських військовополонених із росією. Мовляв, переговори вели релігійні організації.
В угорському уряді стверджували, що українські полонені «за власним бажанням хотіли приїхати до Угорщини», і тепер вони «можуть залишитися або покинути Угорщину в будь-який час за власним бажанням».