Вночі з 3 на 4 листопада мешканець Волинської області спостерігав полярне сяйво.
Метеоаматор та фотограф, Андрій Гаврилюк, встиг сфотографувати слабке полярне сяйво рожевого відтінку сьогодні близько опівночі у місті Ківерці (Волинська обл.).
«Спостерігав північне сяйво сьогодні вночі на 50 широті в Ківерцях, Волинська область о 00:10 за місцевим часом! Через потужну геомагнітну бурю Q індекс локально піднімався до 8! Фотографічно спостерігалося хвилин 10 - 15, як червоне свічення у північній частині неба, потім накрила шарувата хмарність та туман…», – розповідає автор.
Пізно ввечері 3 листопада та вночі 4 листопада на Землі спостерігалася потужна геомагнітна буря. Другого листопада на Сонці відбулися два інтенсивні викиди корональної маси (плазми у верхніх шарах сонячної корони). Подібні викиди називаються сонячним вітром. Зазвичай він складається з різних заряджених частинок, таких як електрони, ядра гелію, протони тощо. По досягненню навколоземного простору, сонячний вітер взаємодіє з магнітним полем нашої планети, що призводить до його збудження та деформації. Так відбуваються геомагнітні бурі, а їхньою візуальною ознакою є полярні сяйва в Північній та Південній півкулях. Чим енергетичнішим є сонячний вітер, тим він сильніше впливає на магнітне поле і полярні сяйва можна спостерігати в нижчих широтах.
Чисельним показником активності геомагнітної бурі є індекси К та Q. Вони розраховуються деякими обсерваторіями по всьому світу. Для Європи найточніші дані надає обсерваторія з магнітометрами у місті Кіруна (Швеція). Обчислені параметри дають гарне уявлення у тому, де можна спостерігати полярне сяйво. Існують такі приблизні критерії для параметра Q. Якщо він дорівнює 5, то сяйва видно на широті приблизно 62 ° (центральні райони Скандинавії); при Q = 6 - сяйво видно на широті 60 ° (південь Скандинавії, північ Великобританії); Q = 7 - сяйво видно на широті 56 ° (країни Балтії, північ Білорусі, центр Європейської території Росії); Q = 8 - сяйво видно вже на широті 51 - 52 °; при Q = 9 - сяйво видно на широті 50 - 45 ° (Крим, Кавказ, Угорщина, Румунія).
Як видно зі свіжих графіків обсерваторії в Кіруні, вночі 4 листопада індекс Q сягав восьми, тому слабке світіння рожевого кольору справді можна було спостерігати на крайньому північному заході України (за умови відсутності хмар і подалі від великих міст). Варто зазначити, що полярні сяйва, видимі з території України, бувають не так вже й рідко. Зазвичай, раз на кілька років при інтенсивних геомагнітних бурях тьмяне свічення можна помітити в деяких областях України. Наприклад, вночі 21 листопада 2003 року полярне сяйво спостерігалося навіть на території Одеської області. А нижче на фото досить яскраве сяйво, яке видно з Кривого Рогу 22 червня 2015 р., автор Олександр Дегтяр. Тоді індекс Q сягав дев'яти.
Днями в Україні спостерігали полярне сяйво
Найцікавіші матеріали