4 червня Україна вперше на державному рівні вшановує пам'ять дітей, які загинули внаслідок збройної агресії РФ проти України, та відзначає Міжнародний день дітей ㅡ безневинних жертв агресії. Всього з початку війни на Донбасі загинули 152 дитини.
Про це повідомили в Офісі омбудсмена із посиланням на дані Моніторингової місії ООН із прав людини.
Так, за даними місії ООН, упродовж усього періоду конфлікту, з 14 квітня 2014 року по 30 квітня 2021 року, загинули 152 дитини. З них 102 хлопчики та 50 дівчаток. Також 146 дітей отримали поранення: 120 хлопчиків і 26 дівчаток.
В офісі омбудсмена зазначають, що ця статистика не показує повною мірою масштаби втрат, яких зазнали діти протягом тривалого збройного конфлікту. Зокрема через те, що неможливо забезпечити державний контроль за дотримання прав людини на тимчасово окупованій території.
1 червня, у Міжнародний день захисту дітей, Верховна Рада України ухвалила постанову «Про вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України». Так, щороку загиблих дітей вшановуватимуть 4 червня.
Скільки всього дітей постраждали?
За українським законодавством, статус постраждалих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів отримують діти, які:
– дістали поранення, контузію, каліцтво;
– зазнали фізичного, сексуального, психологічного насильства;
– були викрадені або незаконно вивезені за межі України;
– залучалися до участі у військових формуваннях або незаконно утримувалися, зокрема в полоні.
Так, за даними Національної соціальної сервісної служби України, станом на 30 травня 2021 року в Україні цей статус мала 66 491 людина.
Із них 95 отримали такий статус через поранення, контузію, каліцтво. Однак, як зазначають в офісі омбудсмена, для таких дітей на рівні законів та підзаконних актів досі не передбачено жодних гарантій, окрім безоплатного гарячого харчування в державних і комунальних закладах освіти.
За матеріалами: Громадське