Із Рівного до Радивилова перевозять 200-річний будинок (ФОТО)

Із Рівного до Радивилова перевозять 200-річний будинок (ФОТО)
0
Із Рівного до Радивилова перевозять 200-річний будинок (ФОТО)

 

До етнорезиденції на Рівненщині перевезуть вже другу 200-літню хату з вулиці Шевченка в обласному центрі. Там її мають реставрувати. Що буде у будинку, який служив житлом дяків, розповів голова ГО «Центр дослідження і відродження Волині» Володимир Дзьобак.

На вулиці Шевченка у Рівному зараз демонтують 200-літню хату, яка свого часу була житлом священнослужителів. У ній також недовгий час жив священник і цілитель Михайло Носаль, – розповідає Володимир Дзьобак.

«До нас звернулися люди – пан Богдан, сказав, що він придбав цю хату, але хотів би, щоб вона збереглась, а не пропала. Знаючи наш попередній досвід, ми сказали, що відновимо, так само як на Шевченка, 85. Й зараз ми почали демонтажні роботи. Це не чистий демонтаж, а аналіз, розбір того, що є», – каже пан Володимир.

Роблять це на запрошення керівника центру дослідження Волині фахівці з Івано-Франківщини. Аналізують стан колод, артефактів, дверей, вікон. Після того хату перевезуть у місто Радивилів в етнорезиденцію Ладомирія. Ті елементи, які вже не підлягають відновленню, замінять.

«Здійснимо пошук необхідних елементів, поїдемо до всіх науковців. По попередній хаті, по вікнах і дверях ми їздили тричі у Пирогово. Ця практично нічим не відрізняється від попередньої, може трішки більша. Приблизно тих самих років, приблизно така сама конструкція. Тепер саме головне почнеться, це півтора місяця, до двох ми будемо займатися науковим її дослідженням, як її потрібно правильно реконструювати, пошуком елементів. І потім будемо її ставити», – продовжує він.

Таких будинків залишилось небагато, каже Володимир Дзьобак. Відтак, найголовніше зараз завдання – забрати й зберегти. Оскільки в планах цієї хати не було, то ідеї, що у ній розмістити після відновлення, лише напрацьовують.

«Нам саме цінно, що вона з Рівного. Ідей декілька. Одна із них – це будинок священнослужителя зробити, друга – це міщанина. Бо першу ми хочемо зробити або селянську, або селянина і рибака. Й хочемо зробити ще і міщанську хату. Бо Україна – це не тільки селянська. Будемо питати науковців різноманітного профілю і тоді на базі цієї інформації прийматимемо рішення», – пояснює Володимир Дзьобак.

У скільки обійдеться відновлення об'єкту – поки Володимир Дзьобак не каже. Все залежить від вартості елементів, які мають замінити. І акцентує – це історія й культура, а не бізнес.

За матеріалами: Суспільне

0
ВСЕ - МОЖЛИВО
Найцікавіші матеріали
Національний мультипредметний тест 2025 року міститиме чотири предмети
0
Читати далі
На Рівненщині чоловіки за 800 євро переправляли ухилянтів за кордон
0
Читати далі
У Рівному 23-річна жінка збила пенсіонерку
0
Читати далі
На Рівненщині двоє братів організували незаконний перетин кордону
0
Читати далі
Із 2025 року відстрочку від мобілізації зможуть отримати не усі студенти
0
Читати далі
У Рівненському районі під колесами мотоцикла, яким керував 14-річний хлопець, загинув пішохід
0
Читати далі
Коли об’єднуємося та діємо в єдності, ніхто не є замалим, щоб реально вплинути на історію – виступ Президента на засіданні у форматі «Рамштайн»
0
Читати далі
Рівнянин, який до смерті побив батька, перебуватиме під вартою
0
Читати далі
На Рівненщині чоловіки за фальшиві кошти купили автомобіль
0
Читати далі