Анестезіологи Рівненської обласної клінічної лікарні вважають, що 170 тисяч не варті економії
Якщо терміново потрібна операція, лікарі Рівненської обласної лікарні використовують, зокрема, наркоз з діючою речовиною Севофлуран. Всім його не вистачає. Зокрема тому, що він коштує до 5 тисяч гривень за одиницю препарату. Але для пацієнтів інших лікарень він обходиться в 3 тисячі 550 гривень.
Чому для рівнян ліки дорожчі і хто на цьому заробляє з'ясовувала «Четверта влада».
Схема зловживання: диявол в деталях
Уявімо, що у вас є можливість купити якісний медпрепарат європейського виробництва за 5 тисяч 74 гривні, або такий само якісний виробництва США за 3 тисячі 550 гривень.
Що ви оберете, маючи обмежений бюджет?
А тепер уявіть, що вам потрібно 112 флаконів такого препарату.
Ви заплатите або 568 тисяч, або 397 тисяч? Різниця 170 тисяч. Вибирайте!
Лікарі і члени тендерного комітету Рівненської обласної клінічної лікарні вибрали. За наші з вами податки. Вгадайте що.
Чому так сталося? Вся справа у запатентованому пластиковому ковпачку. Це якщо відкинути версію, що лікарі отримують відкати за купівлю дорожчих ліків тієї ж якості коштом платників податків.
Протягом останніх кількох років представники ЗМІ та громадського сектору активно досліджують маніпуляції під час закупівлі ліків.
Їм вдалося встановити одну з найпоширеніших форм таких зловживань – змови фармацевтичних компаній із лікарнями.
Чимало таких досліджень присвячено так званій «групі компаній Багрія». Мова йде про низку компаній, які торгують ліками в Україні і можуть бути пов’язані з президентом Асоціації виробників ліків України Петром Багрієм.
Якщо під час тендерів компанії змовляються між собою – прозорих аукціонів не відбувається. І лікарні закуповують ліки за найвищими цінами.
Громадянам доводиться переплачувати за препарати. Або ж вони їх недоотримують, бо через високі ціни лікарні не закуповують достатньої кількості ліків.
Низку публікацій про такі зловживання підготували «Наші Гроші» та Центр протидії корупції. Ось одне з останніх їхніх розслідувань.
Ліки могли б коштувати дешевше, якби на ринку існувала більша конкуренція. І тут справа не в тому, що нам бракує компаній, які продають медичні препарати.
З моменту створення ProZorro, в Україні реєструються нові продавці ліків, які пропонують еквівалентні препарати. Але тендерні комітети лікарень нерідко прописують вимоги до потрібних їм препаратів так, щоб «новачки» не змогли конкурувати.
Звісно, «старим» компаніям-виробникам часто вигідніше уникати конкуренції і продавати медичну продукцію дорожче. Та й керівництво лікарень часто радо йде їм назустріч.
Уявімо ситуацію – два різних препарати мають одну і ту ж діючу речовину. Вони зареєстровані в Україні і вважаються еквівалентними.
Але один із них продають компанії із «хорошими зв’язками» в лікарнях.
Якщо домовитися з керівництвом медзакладів, можна прописати у вимогах тендерної документації, що лікарня потребує не просто медичний препарат із конкретною діючою речовиною. Але і в певній упаковці.
Наприклад, зробленій з пластику, а не скла. Або навпаки. І вуаля – конкуруючі фірми просто не зможуть брати участь у тендері. Або їхні пропозиції відхилятимуть через невідповідність тендерній документації.
Обґрунтування просте – ліки продають не в тій упаковці.
Звісно, члени тендерних комітетів чи лікарі-замовники продукції ймовірно роблять це не просто так. Конкретні фірми вони могли так міцно полюбити за певну «винагороду».
Як обласна лікарня втратила 170 тисяч
Медичні заклади Рівненщини теж страждають від цієї хвороби.
Ми вже писали про Рівненський госпіталь ветеранів війни який поставив в умовах тендеру дискримінаційні вимоги на закупівлю медпрепаратів.
Тепер проблеми із закупівлями знайшли в Рівненській обласній клінічній лікарні.
У 2018 році обласна лікарня провела тендер на закупівлю препарату із діючою речовиною Севофлуран. Це інгаляційний наркоз, який часто використовують українські лікарні.
Тендерний комітет включив у технічні характеристики ліків вимогу до упаковки. Ліки мають бути у пластикових флаконах з ковпачком системи Quik fil і не інакше.
Ці вимоги відповідають лише одній марці препарату – Севоран.
Його виробляє італійська компанія ЕббВі Біофармасьютікалс (Abbvie Biopharmaceuticals Gmbh). На українському ринку цю марку ліків продає лише кілька компаній.
У результаті, перемогла найдорожча цінова пропозиція компанії ПрАТ «МЕДФАРКОМ-ЦЕНТР».
Вона виявилася на 170 тисяч гривень дорожчою за ту ціну, яку запропонувало ТОВ «Нові Біотехнології».
Як рівненські платники податків втрачають кошти, а громада купує дорожчі медпрепарати розповідаємо на прикладі цієї закупівлі.
В чому різниця між препаратами
Одним із популярних способів введення анестезії в організм людини є інгаляційний.
Ліки постачаються в легені повітряно-крапельним способом за допомогою маски і спеціального апарату.
Для різних типів введення анестезії лікарі використовують різні медичні препарати. Серед інгаляційних наркозів один із найпопулярніших сьогодні – Севофлуран. Це міжнародна непатентована назва ліків із діючою речовиною Cевофлуран.
Монополії в Україні на ці ліки з 2015 року немає.
Проте до цього року на українському ринку була майже повна монополія одного виробника – ЕббВі (Abbvie Biopharmaceuticals Gmbh).
Його препарат із торговою назвою «Севоран» постачався до багатьох клінік у різних регіонах України.
Цей препарат лікарі постачають в організм пацієнтів через спеціальні наркозні станції. За час монополії на українському ринку, продавці «Севорану» добилися щоб до більшості із цих станцій підходила лише одна насадка.
Це запатентований компанією «ЕббВі» спеціальний ковпачок Quik fil.
Препарат «Севоран» із вмонтованим ковпачком Quick fill (справа) та апарат для постачання діючої речовини із системою Quick fill. Рівненська обласна клінічна лікарня. Фото Петра Долганова
Представник ТОВ «Нові Біотехнології» Едуард Саган, компанія якого пропонувала препарат рівнянам за 3 тисячі 550 гривень розповідає нам що таке Quick fill:
– Станом на сьогодні в Україні до продажу дозволені три марки із діючою речовиною Севофлуран. Незалежно від виробника і назви, ці ліки повинні бути придатні до так званої системи Quick fill.
Ця система формується кількома складовими: сам флакон із ліками, перехідник, який може бути у вигляді адаптера, конектора чи іншої форми. Третя складова – це випарник. Це невеличкий контейнер, який входить до наркозної станції, у який рідина севофлуран заливається.
Далі проходить відповідний процес, під час якого рідина перетворюється у газ і доставляється в дихальні шляхи пацієнта. Це система Quick fill. З англійської перекладається – швидке наповнення.
Ця система вважається однією з найкращих.
Річ у тім, що виробник препарату «Севоран» (торгова назва марки препарату) ЕббВі вважаються першими, хто розробив ковпачок.
Він допомагає швидко приєднати флакон із рідиною до випарника. Оскільки вони були першими, вони запатентували цей ковпачок.
Сам флакон – це цільна конструкція із пластику. І говорити про ковпачок як про окремий елемент недоречно, – вважає Едуард Саган.
Так виглядає система Quick fill. Фото із сайту www.cinder.hk
Наркозна станція марки Leon із системою Quick fill у Рівненській обласній клінічній лікарні. Фото Петра Долганова
Після виходу на ринок препарату ЕббВі, інші виробники альтернативних ліків не мали права повторювати ковпачок Quick fill. В іншому випадку, це було б порушенням інтелектуальних прав.
Тому, ці виробники створили конектори, адаптери або інші засоби, які не повторюють ковпачок Quick fill. Проте вони допомагають аналогічно використовувати цей лікарський засіб.
Просто замість упаковки з ковпачком у них перехідник. Ось і вся різниця.
Станом на сьогодні в Україні зареєстровано три препарати із діючою речовиною Севофлуран:
- Севофлуран (виробник – Пірамал Крітікал Кер, США).
- Севофлуран ЮСП (виробник – Галокарбон Продактс Корпорейшн, США).
- Севоран (виробник – ЕббВі С.р.л., Італія, Аесіка Квінборо Лтд, Великобританія).
І лише один із них виробляється в пластиковій упаковці із ковпачком Quick fill – «Севоран».
Його основними дистриб’юторами в Україні є компанії:
- ПрАТ «МЕДФАРКОМ-ЦЕНТР»,
- ТОВ «БАДМ-Б»,
- ТОВ «Людмила Фарм».
Часто саме ці компанії і «розігрують» тендери на закупівлю Севофлурану.
До дистриб’юторів еквівалентних препаратів «Севофлуран», вироблених у США належать такі фірми:
- ТОВ «Нові Біотехнології»,
- ТОВ «Зайдекс УА»,
- ТОВ «Амікум Фарма».
І вони, зазвичай, пропонують ліки дешевше. Проте, часто програють. Причина банальна: лікарям чомусь не подобається їх ковпачок.
Чому на Рівненщині купують дорожчі ліки
За словами завідувача відділенням анестезіології та інтенсивної терапії Комунального закладу «Рівненська обласна клінічна лікарня» Анатолія Мельничука, є 19 таких апаратів в усій Рівненській області, які використовують систему Quick fill.
Але замість купувати дешевші ліки з перехідником, купують дорожчі ліки з ковпачком.
Тендерний комітет Рівненської обласної лікарні прописав ці вимоги в документації: пластикова упаковка з ковпачком Quick fill.
А ці характеристики повністю збігаються з препаратом марки «Севоран».
25-го січня 2018 року Рівненська обласна лікарня оголосила черговий тендер на закупівлю Севофлурану очікуваною вартістю 568 700 гривень.
Участь у цьому тендері взяли вже п’ять компаній:
- ПрАТ «МЕДФАРКОМ-ЦЕНТР»,
- ТОВ «Людмила Фарм»,
- ТОВ «Зайдекс УА»,
- ТОВ «Амікум Фарма»,
- ТОВ «Нові Біотехнології».
Тобто, конкурували продавці всіх трьох препаратів із діючою речовиною Севофлуран, які зареєстровані в Україні.
Найнижча цінова пропозиція у ТОВ «Нові Біотехнології». Компанія готова продати препарат за ціною 3 550 гривень за один флакон.
Проте, завдяки рішенням тендерного комітету, перемогла найбільша цінова пропозиція ПрАТ «МЕДФАРКОМ-ЦЕНТР» – 5 074 гривні за флакон. Флаконів 112 штук.
Цінові пропозиції інших учасників тендеру комітет відхилив. У них не було пластикової упаковки та ковпачка Quick fill. Натомість вони пропонували скляну тару і адаптер іншої форми.
ТОВ «Нові Біотехнології» написали скаргу на дискримінаційні умови та неправомірне рішення тендерного комітету до Антимонопольного комітету (АМКУ). Антимонопольний відхилив її.
Але не через пластикову упаковку та ковпачок Quick fill. До тендерної документації була ще одна вимога – надати гарантійного листа від виробника препарату. А цього листа ТОВ «Нові Біотехнології» не завантажили в систему ProZorro.
В березні цього року за аналогічними скаргами в Запоріжжі і Харкові АМКУ ухвалив позитивні рішення. Визнавши, що вимога про ковпачок дискримінаційна.
Після цього запорізькі лікарі купили і використали дешевший медпрепарат. Він їм підійшов, хоч і без ковпачка, а з перехідником.
То для чого ковпачок Quick fill?
Питаємо спочатку у одного з продавців «Севорану», представниці ТОВ «БАДМ-Б» Світлани Дворак.
– По-перше йдуть системи випалювачів саме до цих ковпачків Quick fill. Вони також працюють лише з цим перехідником. Цей перехідник виробляється саме під цю систему випарювання, – каже представниця.
По-друге, якщо пропонують, наприклад, «Севофлуран», він йде з адаптером, який під’єднується до флакончика з севофлураном. Він йде, ніби, одноразовий. Його знімають і цим порушується герметичність упаковки.
– Можуть вироблятися, як би, пари, із цього флакона пари севофлурана. Вони йдуть токсичними, що може шкодити медперсоналу. І, також, чим ще незручний цей флакон – він скляний. При роботі він може впасти і розбитися. А в операційних скрізь кафель. Це також має свої незручності. Адже препарат токсичний і випари можуть нашкодити працівникам та пацієнтам.
Представниця компанії, яка виграла тендер у Рівному, ПрАТ «МЕДФАРКОМ-ЦЕНТР» Оксана Бузько теж, очевидно, вважає, що американські виробники менше дбають про здоров'я своїх лікарів і пацієнтів ніж італійські виробники.
– Якщо немає цього ковпачка, то яким чином цей анестетик подати? Там пари йдуть, які можуть бути у деяких випадках несумісні із життям. От яким чином цей продукт – рідина – потрапить в прилад? Чи, можливо, якусь трубку приєднати й ізолєнтою заклеїти?
Проте ізолєнтою не заклеюють. Виробники еквівалентних препаратів пропонують адаптер. На фото видно як виглядає такий адаптер. «Ізолєнти» ми не помітили.
Адаптер до системи Quick fill. Фото з сайту www.dlc.com.au
Є й інструкція до використання адаптеру. Її ТОВ «Нові Біотехнології» пропонують у складі тендерної документації. У ній також не йдеться про обмотування «ізолєнтою».
Ми знайшли в мережі інструкцію використання адаптера в картинках. www.pinsdaddy.com
Також ми звернулися з проханням про коментар безпосередньо до виробника – представництво ЕббВі Біофармасьютікалс в Україні. Ми поспілкувалися із секретарем компанії та залишили свої питання. З нами обіцяли зв’язатися і прокоментувати ситуацію. Проте пройшло кілька тижнів, а відповіді немає.
У тендерному комітеті Рівненської обласної лікарні відповідати на наші питання відмовилися, пославшись на недостатню компетентність.
Секретар тендерного комітету Рівненської обласної клінічної лікарні Віталій Квітчук каже, що він не спеціаліст.
– Пане Віталію, у Тендерній документації встановлена вимога, що препарат повинен йти разом із ковпачком Quick fill. Навіщо знадобилася така вимога? – журналіст.
– Всі ці тендерні вимоги складає спеціаліст із відділення детоксикації.
– А до кого я можу звернутися з метою отримання цієї інформації?
– Наталія Вікторівна Овсійчук. Заввідділенням екстракорпоральних методів детоксикації.
Ми телефонували до Наталії Овсійчук. З її слів, цей препарат у відділенні детоксикації не використовують. Також пані Наталія зазначила, що питання до вимог тендерної документації потрібно задавати членам тендерного комітету.
Некомпетентність не врятує членів тендерного комітету. У випадку встановлення порушень під час закупівель, саме вони нестимуть відповідальність.
Але ми все ж знайшли тих. хто лобіював дорожчий препарат з ковпачком.
Представниця тендерного комітету Управління охорони здоров’я Рівненської ОДА Вікторія Дехтяр каже, що вимогу до особливостей тари препарату було встановлено в службовій записці від завідуючого відділенням анестезіології та інтенсивної терапії КЗ «Рівненська обласна клінічна лікарня» Анатолія Мельничука.
Ми спілкуємось із головним анастезіологом обласної лікарні. Він пояснює куди «випарились» 170 тисяч гривень.
Анатолій Мельничук каже, що його керівництво в Києві теж «зупинялося саме на препараті «Севоран». Фото з сайту Radiotrek.rv.ua
– Ми подаємо заявку від імені «Асоціації анестезіологів Рівненської області». Відділення не має відношення до закупівлі ліків. Ми тільки виставляємо наші побажання – що ми хочемо. Моє безпосереднє керівництво в Києві також зупинялося саме на препараті «Севоран», – пояснює лікар.
До випаровувачів цей препарат ідеально підходить. Еквівалентні препарати використовують перехідники, які ідеально не підходять до випаровувача. І коли ми використовуємо цей препарат, ми маємо втрату. Він випаровується.
– Ліки повинні бути герметично закриті на 100%. Бо ж це великі гроші. Там 5 тисяч один флакон коштує. Тому ми не можемо дозволити собі використовувати неякісний препарат. Що означає витрачати гроші даремно – це коли ти лікуєш свою рідну людину неправильним препаратом. От і все.
Позицію Анатолія Мельничука поділяє і його колега – Секретар правління ГО «Асоціація анестезіологів Рівненської області» Олександр Іщук.
Олександр Іщук каже, що дбає за якісне лікування. Мабуть краще дбає ніж лікарі в США. Фото з сайту Асоціації анестезіологів Рівненської області
– От родичі або Ви особисто хотіли б щоб Вам забезпечили якісне лікування? Розповім Вам на простому прикладі. Одна справа, коли Ви вставляєте вилку в розетку. Інша – коли берете дві голки, обмотуєте і вставляєте адаптований варіант. Звісно, що вигідніше брати вилку. Це якісно. Люди звикли щось ліпити, скотчем скручувати. А якісне надання послуг має менше наслідків.
Це система безпеки. Ця система Quick fill зроблена під апарати. Вона дозволяє зменшити випаровування. Завдяки цій системі все герметично і пари не потрапляють в операційну. І бригади, які працюють, не дихають цим. Це дорогий препарат. Але є таке прислів’я: ми не настільки багаті, щоб купувати дешеві речі.
– Ми не настільки багаті, щоб купувати дешеві речі, – ЗА КОШТИ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ, – забуває додати Олександр Іщук.
Позиція рівненських анестезіологів не базується на результатах офіційних досліджень. Якщо препарат дозволений в Україні і виготовлений у країні з високим розвитком, то в чому проблема? Для чого ці балачки про скотч?
Ми сумніваємося в тому, що говорять рівненські анастезіологи і звертаємося для перевірки інформації до інших лікарів.
«Вони прикормили анестезіологів»
Серед медичних закладів, які закупили препарат «Севофлуран» у ТОВ «Нові Біотехнології» – Волинська обласна клінічна лікарня. Ми поцікавилися, чи підходить їм цей препарат.
Спілкуємось із головою тендерного комітету Волинської обласної клінічної лікарні Вірою Марчук.
Віра Марчук каже, що волинські анестезіологи без проблем використовують препарат без ковпачка. Фото з офіційного сайту Волинської обласної клінічної лікарні
– Ваша лікарня у цьому році закупила препарат «Севофлуран». Це не «Севоран», а його еквівалент. Чому Ви зупинили свій вибір саме на цьому препараті?
– Ми закуповуємо препарати за участі спеціалістів, які роблять заявку. Ми, як тендерний комітет, не можемо взяти що захочемо. У нас є заявка спеціалістів, затверджена головним лікарем і підписана начмедом по профілю. Вони дивляться документи і вивчають препарат. З’ясовують чи він такої ж дії. Є багато таких препаратів. Діюча речовина однакова, а назви різні.
– Скажіть, а лікарі задоволені цією альтернативою Севорану – Севофлураном?
– Так, цим препаратом користуються анестезіологи. Є підпис нашого анестезіолога, що препарат відповідає критеріям. Є препарати, до яких еквіваленти не підходять. Ми воювали неодноразово щоб нам еквівалентів у цих випадках не давали. А якщо пишуть еквівалент, то додається порівняльна табличка того, що ми хочемо, з еквівалентом.У препарату Севофлуран діюча речовина однакова, користуються наші анестезіологи ним спокійно.
Проте, апарат у Волинській обласній лікарні із тою ж системою Quick fill.
Про це нам повідомив завідувач відділення анестезіології Павло Гащишин. Він також підкреслив, що ковпачок не такий вже й важливий. Головне – це самі ліки. А вони, з його слів, якісні.
Нам вдалося поспілкуватися із ще кількома лікарями-анестезіологами. Всі вони висловили сумніви в доцільності встановлення вимог до упаковки та ковпачка препарату.
Один із лікарів дав нам досить відвертий коментар. Він побажав залишитися невідомим через страх втратити роботу. Але відверто пояснив у чому справа.
– Довгий час Севоран компанії ЕббВі був монополістом. Що це означає для українського ринку та багатьох закладів, які користуються інгаляційними анестетиками? Вони купували виключно в них.
Вони могли виставляти будь-яку ціну, яку їм захотілося. Ця компанія окрім інгаляційних анестетиків виробляє і препарати для антиретровірусної терапії для ВІЛ-інфікованих. Це два значущих проекти, де вони мали монополію і могли заробляти купу грошей.
Потім пройшов патент на цей препарат Севоран і з’явилися інші препарати, інших виробників. Не тільки індійські.
З’явилися європейські і американські. Говорити про те, що це другосортний продукт у нас язик не повертається, тому що виробники все ж таки із високорозвинутих країн.
І вони придумали таку тему, що тільки у одних у них є пластикова пляшечка і є Quick fill.
І за останніх 10 років, поки був патент, вони настільки прикормили анестезіологів у прямому сенсі цього слова, що ті, коли писали технічні завдання до торгів – завжди вказували, що їм потрібен Севофлуран. Але не просто Севофлуран. А в пластиковій бутилочці із ковпачком Quick fill, – каже лікар.
Представник ТОВ «Нові Біотехнології» Едуард Саган теж вважає, що справа в корупції:
– Є підозра, я не можу це довести, що вони, можливо, отримували якусь винагороду за те, щоб використовувати лише Севоран, а не Севофлуран чи інші аналоги. Ми підозрюємо, що не тільки у Рівному, але й по всій Україні в усіх випадках де ми намагалися бути учасником через систему ProZorro, що тендерну документацію міняли наперед під когось.
І наводить приклади, коли лікарні, які користуються системою Quick fill купували їхній, дешевший препарат.
– Ми вже реалізовували свій препарат таким закладам:
- Волинська обласна клінічна лікарня,
- Територіальне медичне обєднання Любомльського і Шацького районів,
- Нововолинська міська клінічна лікарня,
- Луцька центральна районна лікарня,
- Волинський обласний онкологічний диспансер,
- Департамент охорони здоров’я Івано-Франківської обласної держадміністрації,
- Тернопільська міська клінічна лікарня №3,
- Хмельницька міська дитяча лікарня,
- Криворізький онкодиспансер,
- Криворізька міська клінічна лікарня №2,
- Одеський національний медичний університет (наші партнери там продали).
Експертка Центру протидії корупції Олександра Устінова, теж говорить про дискримінаційні вимоги, які сприяють корупції.
Олександра Устінова наводить приклад зі своїх спостережень. Фото Української школи політичних студій
– При закупівлі цього препарату вони часто хитро прописують у тендерній документації ковпачок для введення ліків Quick fill. У нас була схожа ситуація із закупівлею цього ж препарату Національним інститутом раку минулого року.
– Ми підозрюємо, що вимога до учасників мати систему введення препарату Quick fill є дискримінаційною. Є лікарі-анестезіологи, які теж поділяють це переконання.
Є Закон України «Про публічні закупівлі», який забороняє встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників аукціонів.
Є два, згадані вище, рішення Антимонопольного комітету. В них організаторів тендерів зобов’язали скасувати рішення про відхилення пропозицій компаній.
Обґрунтування на кшталт препарат вироблений не в пластиковій упаковці і має інший адаптер в Антимонопольному комітеті вважають недостатнім.
Саме законодавчими нормами й зобов’язані користуватися члени тендерних комітетів. І саме вони, а не лікарі-анестезіологи, будуть нести відповідальність у випадку виявлення порушень.
Ще один доказ переплати рівненських лікарів
Цього року на українському ринку з'явився ще один препарат із діючою речовиною Севофлуран – Севофлуран ЮСП виробництва Галокарбон Продактс Корпорейшн (США). Його продажем в Україні займається ТОВ «Медек Корпорейшн». Серед відомих нам дистриб’юторів цієї марки наркозу – ТОВ «Амікум Фарма».
Проте, цей препарат МОЗ зареєструвало лише в 2018 році. Тому ми проаналізували за якими ж цінами українські лікарні закуповують «Севофлуран» виробництва Пірамал Крітікал Кер.
Ціни на Севофлуран (виробник – Пірамал Крітікал Кер, США)
№ |
Назва медичного закладу, який закупив препарат |
Ціна за один флакон «Севофлурану» без ПДВ |
1 |
Департамент охорони здоров'я Івано-Франківської обласної державної адміністрації |
4 900,00 |
2 |
Волинська обласна клінічна лікарня |
3 800,00 |
3 |
Луцька центральна районна лікарня |
3 800,00 |
4 |
Нововолинська центральна міська лікарня |
3 850,00 |
5 |
ЛПЗ «Волинський обласний онкологічний диспансер» |
3 581,00 |
6 |
Комунальний заклад «Криворізький онкологічний диспансер» Дніпропетровської обласної ради» |
3 700,00 |
7 |
Комунальний заклад «Дніпропетровська обласна клінічна офтальмологічна лікарня» |
4 000,00 |
8 |
Комунальний заклад «Конотопська центральна районна лікарня ім. академіка Михайла Давидова» |
5 400,00 |
9 |
КУ «ТМО Любомльського і Шацького районів» |
4 700,00 |
10 |
КУ «Запорізька обласна клінічна лікарня ЗОР» |
4 155,00 |
11 |
Обласна комунальна установа «Чернівецька обласна клінічна лікарня» |
4 720,56 |
12 |
Луганський обласний клінічний онкологічний диспансер |
3 920,56 |
13 |
Полтавський обласний клінічний онкологічний диспансер Полтавської обласної ради |
3 900,00 |
14 |
Комунальна медична установа Міська лікарня №1 Чернівецької міської ради |
4 100,00 |
Як бачимо з таблиці, однозначних висновків зробити не можна. Ціна коливається у діапазоні від дуже високої 5 400 до набагато нижчої за вартість конкурентного «Севорану» – 3 581 гривня. Припускаємо, коли різні виробники конкуруватимуть між собою – препарат обійдеться значно дешевше.
Рівненська обласна клінічна лікарня відмовилася від пропозиції за ціною 3 550 гривень. Чомусь конкуренція різних виробників її не влаштовує.
Коли ви почуєте від лікарів, що держава виділяє недостатньо коштів на медпрепарати, згадайте про цю закупівлю.
Матеріал підготовлено у рамках проекту «Сприяння прозорості влади у Західній Україні» що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство» за фінансової підтримки NED.
На основі фото Четвертої влади, сайту спілки анестезіологів та сайту Радіо Трек