У 2024 році по всьому світу через свої професійні обов’язки були вбиті 54 журналісти, йдеться у звіті міжнародної організації «Репортери без кордонів» (RSF).
Зазначається, що звіт за 2024 рік свідчить про тривожну інтенсифікацію нападів на журналістів – особливо в зонах конфліктів.
Згідно зі звітом, 31 з 54 журналістів був убитий у зонах конфліктів, кількість журналістів, убитих за висвітлення подій у зонах конфліктів – в Іраку, Судані, М’янмі, Україні та в Газі – досягла п’ятирічного максимуму (57,4%).
Газа виділяється як найнебезпечніший регіон у світі, де за останні п’ять років було вбито найбільшу кількість журналістів у зв’язку з їхньою роботою. У 2024 році на сектор Гази припало майже 30% журналістів, які загинули під час виконання своїх обов’язків, зауважує RSF і закликає до термінових дій на захист журналістів і журналістики.
«Журналісти не вмирають, їх вбивають; вони не сидять у в'язниці, режими їх ув'язнюють; вони не зникають, їх викрадають. Ці злочини – часто організовані урядами та озброєними групами з повною безкарністю – порушують міжнародне право і дуже часто залишаються безкарними. Ми повинні зрушити справу з мертвої точки, нагадати собі як громадянам, що журналісти вмирають за нас, щоб тримати нас в курсі подій. Ми повинні продовжувати рахувати, називати імена, засуджувати, розслідувати і забезпечувати правосуддя. Фаталізм ніколи не повинен перемагати. Захищати тих, хто нас інформує, означає захищати правду», – заявив генеральний директор RSF Тібо Бруттен.
Також у звіті «Репортери без кордонів» фіксується зростання кількості затриманих журналістів цього року на 7,2%. Це значною мірою пов’язано з арештами журналістів в Росії (+8) та Ізраїлі (+17).
Майже 100 журналістів досі вважаються зниклими безвісти у 34 країнах світу – понад чверть цих журналістів зникли за останні 10 років.
За даними RSF, у 2023 року у світі під час виконання своїх професійних обов’язків загинули 45 журналістів – це був найнижчий показник із 2002 року.
У лютому «Репортери без кордонів» (RSF) повідомляли, що понад 100 українських та іноземних журналістів, акредитованих в Україні, постраждали від початку повномасштабного вторгнення Росії.