Міністерство охорони здоров’я хоче розширити перелік професій, для яких щеплення проти коронавірусу є обов’язковим на період карантину. Серед них і працівники медичних закладів.
Про це на брифінгу 11 листопада повідомив очільник відомства Віктор Ляшко.
Він повідомив, що МОЗ відправив на громадське обговорення та погодження з іншими міністерствами наказ про розширення переліку професій для обов'язкової вакцинації.
Зокрема, у список таких професій хочуть додати:
– працівників закладів охорони здоров'я державної та комунальної форми власності,
– працівників органів місцевого самоврядування,
– працівників підприємств, установ і організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Хто зараз у списку?
Наразі обов'язкова вакцинація проти COVID-19 стосується:
– працівників закладів професійної (професійно-технічної освіти), фахової передвищої, загальної середньої освіти, дошкільної освіти, позашкільних навчальних закладів;
– працівників центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних підрозділів;
– працівників місцевих державних адміністрацій.
З 9 грудня списку обов’язкових професій увійдуть працівники:
– підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;
– установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;
– підприємств, установ та організацій критичної інфраструктури (повний список тут).
Нагадаємо, з 8 листопада невакцинованих працівників почали відстороняти від роботи. Директор закладу чи державного органу повинен видати відповідний наказ. До набуття чинності постанови керівники мали попередити співробітників про можливі наслідки не вакцинування.
Що робити, якщо відсторонили від роботи?
Відсторонення триватиме до моменту усунення його причини. Повернутися до роботи можна буде вже після щеплення першою дозою вакцини проти COVID-19.
Роботодавець не має права звільняти працівника, який відмовився чи ухиляється від обов'язкового профілактичного щеплення. Якщо таке стається, працівник має право поскаржитись у Держслужбу з питань праці.
Водночас працедавець має право відсторонити працівника без збереження зарплати, якщо той відмовляється або ухиляється від вакцинації — це зазначено у ст. 12 закону «Про захист населення від інфекційних хвороб». Проте за людиною зберігається місце роботи.
Крім того, відстороненим без щеплення не виплачуватимуть лікарняний.
Кого не можуть відсторонити?
Працівники, які мають протипоказання до щеплення. Водночас працедавці мають законне право вимагати таку довідку від співробітника: там не буде вказуватися конкретний діагноз людини, тож не буде розголошення приватної інформації.
Якщо протипоказання до вакцинації в людини тимчасове, довідка матиме обмежений термін дії ㅡ від трьох місяців або більше.
Також працедавці не зможуть відсторонити від роботи людей, які отримали лише першу дозу вакцини, оскільки у цій ситуації не йдеться про ухилення чи відмову від вакцинації.
Крім того, люди, які перехворіли на COVID-19, можуть отримати відповідні сертифікати та скористатися ними. Наразі у Мінцифри завершують роботу над такими сертифікатами в «Дії».