ОАЕ запускають зонд на Марс: чому це важливо  

ОАЕ запускають зонд на Марс: чому це важливо   
0
ОАЕ запускають зонд на Марс: чому це важливо   

 

Липень – досить вдалий місяць для запусків місій на Марс. Однією з таких місій є запуск Об’єднаними Арабськими Еміратами зонду Al-Amal (Аль-Амаль) в межах Emirates Mars Mission (EMM).

Трансляція розпочнеться 14 липня о 21:00 на офіційному ютуб-каналі місії, а запуск ракети заплановано на 23:51 за київським часом.

Якщо місія пройде успішно, то Космічна Агенція Об’єднаних Арабських Еміратів стане п’ятою у світі, яке досягнуло марсіанської орбіти.

Чому за цим варто спостерігати?

Як мінімум тому, що новий гравець вступає у космічні перегони. П’ять років тому ОАЕ заявили, що приділятимуть більше уваги космічному сектору — вони планують опановувати космос і, зокрема, Марс. За планами ОАЕ до 2117 року тут має з’явитися перше людське поселення. Ну що ж, амбіційність та постнафтова економіка в дії.

Звичайно, що відправляння зонду на орбіту Марсу вже не є шалено-інноваційною новиною. Але EMM – визначна подія для арабського світу, оскільки ОАЕ стануть першою арабською країною, що очолює міжпланетну місію. З усім тим, крапля інноваційності в цьому усе ж таки є. Але про це пізніше.

Апарат Аль-Амаль був розроблений більш ніж 150 інженерами та вченими Космічного центру ім. Мохаммеда ібн Рашида (Дубаї). Щоправда, не на сто відсотків самостійно, а за підтримки Лабораторії атмосферної та космічної фізики при Університеті Колорадо (США). Зокрема, консультував розробників Майкл МакГрет, що працював над Вояджер-1, Кассіні та ін.

Дві ступені ракети H-2A готуються до запуску зонду Аль-Амаль

Запускатимуть зонд з острівного архіпелагу Танеґасіма, що у Японії. Там розташований найбільший японський космодром, який має два стартових комплекси для запуску ракет (Йосінобу і Осакі). Запустить зонд Аль-Амаль японська ракета-носій H-2A, яка має «за плечима» десятки успішних запусків.

Коронавірус та пандемія, звичайно ж, могли стати на заваді. Дослідники вже почали готуватися до найгіршого: шість років роботи і вони пропустять своє вікно запуску (launch window). Але, на щастя, запуск має відбутися за планом.

Передпроектна робота над місією «Аль-Амаль», що з арабської перекладається як «надія» («hope»), почалася у 2013 році. У 2014 році було оголошено про наміри запустити зонд десь влітку 2020 року. And, here we go.

Зонд має долетіти до цілі у грудні 2021 року — цього ж місяця, у 1971 році, була проголошена держава ОАЕ. Таким чином, Аль-Амаль досягне Марсу якраз в день 50-тиліття країни.

#ArabsToMars

Все почалося з правителя Дубаї, шейха Мохаммеда, який змінив свою світлину на промо-фото місії «Hope Mars Mission. Arabs To Mars»:

На світлині використано червоний колір та пейзажі планети — зрозуміло ж, це натяк на червону планету. Логотип огорнутий у національний прапор ОАЕ. Щоб ви розуміли всю серйозність ситуації: шейх Мохаммед, вперше за 11 років існування свого облікового запису у Твіттері, змінив світлину. Вперше за 11 років, Карл!

Надалі цей флешмоб підхопив наслідний принц Дубая і… понеслося! Світлину також змінили офіційні акаунти поліції Дубая, управління доріг та транспорту Дубая, Міністерство фінансів, Міністерство освіти, Міністерство внутрішніх справ, віцепрем’єр та інші урядовці.

І справді, мова йде не про досягнення зондом орбіти Марсу, а про амбітний та інноваційний проект, що є частиною диверсифікації ринку нафти.

А також про позиціювання ОАЕ як конкурентоспроможної держави, про зміцнення економіки, покращення дослідницького потенціалу і, найголовніше, – укріплення культури та почуття гордості за свій народ 

В чому полягає місія?

Після запуску, тільки-но апарат покине атмосферу Землі, він розкриє свої «крила» — сонячні панелі для живлення і рухатиметься зі швидкістю 121 тис. км на годину. Зонд подолає приблизно 600 млн км за сім місяців. Наступного лютого Аль-Амаль протягом пів години позбуватиметься половини свого палива, щоб пригальмувати і потрапити на еліптичну орбіту Марсу.

На орбіті Марса він перебуватиме протягом одного марсіанського року – 687 земних днів (= майже 2 земних роки). Один оберт навколо орбіти займе трохи більше двох земних днів – 55 годин. Є вірогідність, що місію продовжать до 2025 року. Аль-Амаль рухатиметься еліптичною орбітою в межах від 20 тис. км у найнижчій точці та 43 тис. км у найвищій.

Вчені розробили траєкторію руху так, щоб вони могли досліджувати Марс 24/7, день і ніч — цього ніхто не робив раніше. 

За цей час Аль-Амаль назбирає достатньо інформації щодо верхнього та нижнього рівнів атмосфери та клімату червоної планети. Мало того, що ми зрозуміємо як атмосфера змінюється протягом року, так ще і поглибимо знання щодо того, яким клімат був на планеті тисячі років тому. Результати місії обов’язково будуть відкриті для глобальної спільноти дослідників космосу.

Технічні характеристики зонду

Аль-Амаль важить 1350 кг, а з пальним — усі 1500 кг. Він має ширину 2,37 метра та висоту 2,9 метра.

При собі зонд має три інструменти:

– Камеру Emirates eXploration Imager (EXI), для дослідження марсіанського пилу та озону;

– Спектрометр Emirates Mars Infrared Spectrometer (EMIRS) для досліджень в інфрачервоному діапазоні, що вимірюватиме рівень кисню та водню. Можливо це дасть зрозуміти чому ці два елементи покидають атмосферу планети. З цією інформацією існує можливість знайти рішення щодо нестачі води на Марсі, оскільки кисень та водень — складові води;

Пристрій Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer (EMUS), для досліджень нижніх шарів атмосфери в ультрафіолетовому діапазоні. В цьому і полягає крапля інноваційності місії —  нижня атмосфера ще не була досліджена в такий спосіб.

Спектрометр Emirates Mars Infrared Spectrometer (EMIRS)

ОАЕ та космічна діяльність

«Не обмежуйте свої амбіції — і ви зможете досягти навіть космосу»
                                                                                            –
Шейх Мохаммед.

Для ОАЕ це перша серйозна місія по дослідженню космосу. Але далеко не перша робота у космічній галузі. Емірати регулярно розробляють та запускають супутники на земну орбіту. А у 2019 році першим астронавтом із ОАЕ, що побував у відкритому космосі, став Хазза аль-Мансурі.

Омран Шараф, керівник місії, цілковито розуміє усі ризики. Він зауважив, що 50% усіх місій на Марс були провальними і тому сподіватися на стовідсотковий успіх не буде. Але ж справа не зовсім в тому, щоб долетіти до Марсу (але це також не завадить), а щоб дати надію на технологічне майбутнє.

Молодь, безробіття та космос

Річ у тім, що Емірати, як і деякі сусідні країни, намагаються злізти з «нафтової голки» переформовуючи свою економіку з oil-based (нафтова економіка) на knowledge-based (економіка знань). На сьогодні ОАЕ видобувають близько 2,9 млн барелів нафти в день.

Як заявила Сара Амірі — наукова керівниця місії та голова Ради вчених ОАЕ, — цей марсіанський проект повинен вмотивувати арабську молодь займатися дослідженням космосу та будувати кар’єру в космічній сфері. 

До речі, середній вік інженерів, що працювали над створенням Аль-Амаль — 27 років.

І молодь тут згадується не просто так. В арабських країнах і справді дуже багато молоді, особливо у порівнянні з європейськими державами. Понад 30% населення арабського світу — це молоді люди, віком від 15 до 30 років. В одній лише Саудівській Аравії 60% населення ще не досягнули 30 років.

Загалом молодь є більш освіченою, ніж попередні покоління. Але в них є шалені проблеми з працевлаштуванням і, відповідно, фінансовим становищем. У 2016 році середній рівень безробіття був в межах 30%. В арабських країнах 100 млн людей віком від 15 до 30. А 13 млн дітей, віком від 6 до 15 років, не ходять або взагалі ніколи не ходили до школи. На це є дві основні причини — чиїсь батьки не можуть дозволити це фінансово або живуть у місцевостях, де є збройні конфлікти.

«Ми живемо в доволі турбулентному місці — місці, в якому сотні мільйонів молодих людей до 35 років, які шукають можливості та роботу. Їхніми талантами можуть зловживати ганебні групи, наприклад для тероризму чи екстремізму. Ця місія має забезпечити зовсім інший спосіб функціонування нашого регіону та надати більше можливостей для молоді. Саме тому місія називається «Надія»».
                                                                                                                          –
Сара Амірі

Зараз дуже важливо інвестувати у добробут, розвиток та освіту молоді, щоб у довгостроковій перспективі зробити цей регіон більш стабільним, надійним та безпечним. 

Тому заохочення молоді до STEM є гарною стратегією. ОАЕ прислуховується до молоді. Їхні інтереси є, в певному сенсі, ядром нових державних програм та ініціатив.

«Основна мета полягає в тому, щоб ця місія [EMM] спричинила кардинальну зміну світогляду молоді, щоб це стало кроком до створення культури досліджень та розробок для підтримки створення інноваційної, креативної та конкурентоспроможної економіки, заснованої на знаннях».

                                                                                       – Омран Шараф

За матеріалами: Tokar.UA

Читайте також: Як виглядає комета NEOWISE в нічному небі Рівного (ВІДЕО)

Читайте також: Астрофізики перетворили звуки реальних зірок в музику (ВІДЕО)

Читайте також: В нашій галактиці може існувати близько 40 розумних цивілізацій

0
i-серфінг
Найцікавіші матеріали
росія за тиждень до вибуху на Каховській ГЕС прийняла закон про дозвіл не розслідувати теракти
0
Читати далі
Перші групи пілотів вже відправилися до Великої Британії для навчання на F-16
0
Читати далі
Водія маршрутки у Рівному, який зневажливо повівся із матірʼю загиблого героя, звільнено
0
Читати далі
Окупанти деморалізовані тривалим очікуванням контрнаступу
0
Читати далі
У Рівному з девʼятого поверху зірвався чоловік
0
Читати далі
СБУ Рівненщини викрила організаторів схеми виїзду чоловіків призовного віку за кордон
0
Читати далі
Президент повідомив про підготовку нових оборонних рішень для України
0
Читати далі
Європарламент схвалив план збільшення виробництва боєприпасів для України
0
Читати далі
В Україні запрацював мобільний застосунок ChatGPT
0
Читати далі