Нещодавно студент 4-го курсу кафедри комп’ютерних наук та прикладної математики НУВГП Максим склав свій перший 3D-принтер. Зі слів хлопця, почав цікавитись технікою ще зі школи. Відповідно, спеціальність обрав в улюбленому напрямку. А відкриття інжинірингової лабораторії Ноосфера в університеті надало широкі можливості для творчості, винахідництва, розробок та експериментів.
– Найголовніше, – розповідає Максим, – це власне бажання та можливість придбати потрібні компоненти, серед яких електроніка, крокові двигуни, пластикові кріплення та інші деталі. Цікаво те, що 3D-принтер в подальшому і надрукував сам для себе окремі деталі – каретку для екструдера та кріплення для охолодження моделі. Що стосується особливих навиків, то для того, щоб зібрати виріб, мені знадобилося вміння паяти та програмувати, розуміння основ радіоелектроніки та базові знання в області механіки.
Сценаріїв використання 3D-принтера – величезна кількість і кожен може знайти щось своє. 3D-друк виконується з використанням різних матеріалів – від полімерів на кшталт нейлону чи полікарбонату до глини та бетону. Зараз є навіть прототипи, які друкують їжею – шоколадом чи напівфабрикатами.
Поки що Максим виготовляє тестові моделі з пластику для калібрування принтера: іграшки, брелоки, мерч. Також працює над температурними режимами друку різними пластиками. Так, наприклад, минулого він тижня друкував багатокутники-силаедри прозорим крихким пластиком, а вже наступного планує виготовити запасну шестерню з інженерного нейлону. До слова, це не основний проект, над яким студент працює в Noosphere Engineering School. Зараз завершується робота над сервісом агрегації архівних метеоданих «Lametsy». Ця система зможе надавати інформаційну підтримку державним, освітньо-науковим, громадським та бізнес-проектам.
– Ми з командою збираємо архівні метеодані, починаючи з ХХ ст., які будуть миттєво компонуватися та візуалізуватися для користувача, – розповідає Максим. – Крім того, є можливість застосовувати елементи математичної статистики для визначення змін клімату, впливу об’єктів людської діяльності на навколишнє середовище. Багатофункціональний комплекс дозволить оцінити кліматичні показники, спрогнозувати та врахувати вплив метеорологічних факторів на продовольчу, техногенну та енергетичну безпеку, сформувати ціну на агропродукцію. Також в планах є синхронізація з вимірювальними приладами та пристроями користувача. Наразі сервіс запущений в режимі бета- тестування та є у вільному доступі за посиланням lametsy.pp.ua». Максим не збирається зупинятися на досягнутому та продовжує експериментувати. У його планах покращення та розширення функціоналу сервісу «Lametsy», конструювання 3D-сканера та вступ до магістратури в НУВГП.
Розмовляла Наталія Пархомчук
Студент рівненського «водника» зібрав свій перший 3D-принтер
Найцікавіші матеріали