Пару днів тому журналістка сайту "ВСЕ" попросила мене прокоментувати для матеріалу тему переформатування державного святково-пам'ятного календаря. Коментар вийшов у мене розлогим - тож вирішив "допіліть" його для запису у блог.
Календар святкових днів уже давно треба було переглянути. Наразі, найсприятливіша для цього ситуація - події на Майдані, нинішня війна змусили нас по-іншому дивитися на багато речей. Українці змінилися - чи, радше, почали змінюватися. Маємо витискати із себе старі формації - нині настав час і для таких, як "23лютого" або "старийновийрік".
До всього багатьом велика кількість вихідних заважає - постійно чую розмови про те, що це заважає працювати (наприклад, банки не проводять платежі), що "ми не настільки багата країна, щоб дозволити собі стільки часу відпочивати".
Це один із моментів стосовно необхідності зміни календаря - економічний. Головний же - ідеологічний аспект.
Зараз чудове вікно можливостей, щоб максимально заглибитися. Наприклад, я вітаю ідею про святкування Різдва 25 грудня. Це допоможе нам на рівні підсвідомості входити у світовий контекст. (А з іншого боку - той, хто хоч раз дотримувався різдвяного посту, знає як важко протриматися ще тиждень до 7 січня).
Упевнений, що можемо скласти новий календар і без заміни одних свят іншими. Я проти цього - хоча, як політконсультант, розумію для чого це робиться. Адже, судячи з медіасрачу, який здійнявся в Інтернет і соц.мережах, більшість не готові до змін передусім у своїй свідомості.
Я ознайомився із проектом календаря Інституту національної пам'яті - є речі, які мені там не подобається.
До прикладу, не розумію навіщо робити вихідними Шевченківський день або День Конституції, яка у нас не виконується? І в ньому забагато відзначення сумних дат - ми знову заганяємо себе у кут жалю-печалі, ще більше надягаємо на себе комплекс меншовартості... Де, блін, відзначення перемоги у битві під Оршею?! Де інші дати звитяг українців?!
А от акценти на притаманні українцям традиційні цінності - мені довподоби. Я про День матері, День сім'ї.
Багато у мене є думок із приводу зміни календаря - деякі сталі, деякі ще в процесі формування. І, думаю, не лише у мене. Тому дякую керівнику Інституту Володимиру Вятровичу, що взяв на себе відповідальність і розпочав в Україні потрібну дискусію щодо свят.
керівник дискусійного клубу "RivneOpenSpace" Володимир Гребьонкін