Велика синагога Дубно, побудована в 1784 році, - одна з найбільших в Західній Україні. Пам'ятник архітектури перебуває в аварійному стані - дах синагоги, точніше те, що від нього залишилося, - давно прогнив, пише Хадашот.
Саме на ремонт даху Державний історико-культурний заповідник Дубно акумулював майже 600 тисяч гривень. Замість дерев'яного каркаса тут встановлять металеву конструкцію, яку обшиють деревом, - в результаті зовні покрівля нічим не буде відрізнятися від автентичної.
У заповіднику сподіваються, що місцева влада візьме участь в реставрації однієї з історичних перлин міста, тим більше, що колись міський голова Василь Антонюк обіцяв виділити на це мільйон гривень, та й обласна рада була готова частково фінансувати роботи. На сьогоднішній день загальна вартість реалізації проекту з відновлення синагоги оцінюється в 4,5 млн гривень.
Дах синагоги в 1912 році і сьогодні
Єврейська громада Дубно була однією з найстаріших у Східній Європі - перша згадка про іудеїв відноситься до 1532 році, а до кінця XIX століття євреї становили близько половини населення міста.
У період між світовими війнами, коли Дубно входило до складу Польщі, в місті функціонували Єврейський кооперативний банк, єврейська лікарня, дитячий будинок і будинок для людей похилого віку, єврейські гімназії та школи з польською мовою викладання, івриті та ідиші, талмуд-тора і численні громадські структури .
У центрі Дубно, листівка 1905 р
У вересні 1939-го, після поділу Польщі нацистською Німеччиною і СРСР, в уже радянському Дубно були ліквідовані всі єврейські організації, їх керівники арештовані, а майно націоналізовано. Крапку в історії громади поставив Голокост. Хоча в 1990-і в місті ще залишалося кілька євреїв, за даними останнього всеукраїнського перепису населення 2001 року, євреї в Дубно не проживали