Вакцинація від COVID-19 на Рівненщині: відповіді на важливі питання

Вакцинація від COVID-19 на Рівненщині: відповіді на важливі питання
0
Вакцинація від COVID-19 на Рівненщині: відповіді на важливі питання

Сьогодні під час онлайн брифінгу заступниця начальника управління охорони здоров‘я Рівненської ОДА Олена Гандзюк відповіла на актуальні питання щодо проведення вакцинації від COVID-19.

Відповіді на головні питання:

Коли розпочнеться вакцинація від COVID-19?

На Рівненщині процес вакцинації розпочнеться після надходження препарату в країну. Вакцина від COVID-19 на сьогодні в Україну ще не надійшла. 15 лютого 2021 року  в Державний експертний центр МОЗ подано заявку про державну реєстрацію в Україні вакцин проти COVID-19 – Oxford/AstraZeneca та Pfizer/BioNTech.

Якою вакциною робитимуть щеплення в Україні?

Глобальна ініціатива COVAX надала підтримку Україні у постачанні вакцини AstraZeneca та Pfizer.

Заплановано, що в Україну надійде від 2,2 до 3,7 млн доз вакцини AstraZeneca. Поставка очікується в I-II кварталі 2021 року. Кількість вакцинованих людей буде вдвічі меншою від кількості доз вакцини - тому що кожен вакцинуватиметься двічі. Вакцина буде закуповуватися і за кошти держбюджету. Найближчим часом очікується поставка півмільйона доз вакцини AstraZeneca. Тобто нею можна буде вакцинувати 250 тис. людей, які підпадають під перший етап вакцинації.

Також в Україну надійде 117 тис. доз вакцини Pfizer, якою зможуть вакцинуватися 58 тис. людей з категорії тих, хто підпадає під перший етап вакцинації. Повторне щеплення повинно бути тією ж вакциною, що і перше.

Вакцина Sinovac Biotech буде поставлятися в Україну упродовж 30 днів після офіційної реєстрації в Китаї, США, Великобританії, Швейцарії, Японії, Австралії, Канаді, Ізраїлі, Індії, Мексиці, Бразилії або за централізованою процедурою реєстрації ЄвроСоюзу. Раніше зазначених процедур ця вакцина поставлятися і купуватися не буде.

Вакцина американської компанії «Novavax» перебуває на фінальній стадії клінічних випробовувань. Виробник планує подавати документи до Управління санітарного нагляду за якістю харчових продуктів у І кварталі 2021 року.

Ефективність усіх вищезазначених вакцин – 85% - 95%.

Для України найактуальнішими є вакцини AstraZeneca та Pfizer. Вакцини Pfizer буде порівняно невелика кількість. Вакцина AstraZeneca в пріоритеті, тому що має довший  термін зберігання, не вимагає дуже низьких температур та спрощену логістику.

Як звичайній людині зробити щеплення від ковіду і коли, якщо першочергово вакцинуватимуть людей певних категорій?

МОЗ у плані імунізації населення від COVID-19 визначив перелік категорій осіб, що будуть вакциновані у рамках  перших 4-х етапів вакцинації населення. Особи, старші 18 років, які не потрапили у зазначений перелік, але виявлять бажання вакцинуватися, зможуть це зробити на 5 етапі, залежно від того, як буде надходити вакцина. Це пов’язано з тим, що виробничих потужностей наразі не вистачає для того, щоб привити усіх бажаючих.

Вакцинація населення є добровільною і безкоштовною.

Поки триватимуть 1-4 етапи вакцинації, бажаючі можуть зареєструватися у додатку «Дія», що дасть змогу визначити потребу у вакцині.

Які терміни і умови зберігання цієї вакцини?

Терміни і умови зберігання вакцин. Вакцина Pfizer зберігатиметься на національному складі при температурі -80С в кількості 117 тис. доз. На Рівненщину ця вакцина транспортуватиметься при температурі -80℃ на базу «Спецмедпостачання» і зберігатиметься при температурі від +2 до +8℃ упродовж  п’яти діб. Мобільні бригади в сумці-холодильнику при температурі від +2 до +8℃ перевозитимуть 100 доз в день, і в цей же день їх повинні використати, одночасно бронюючи 100 доз на наступний день на складі в Києві. Вакцина AstraZeneca зберігається при температурі від +2 до +8℃ протягом 6 місяців.

Які умови проведення вакцинації від ковід? ЧИ можна робити щеплення людині, яка перехворіла коронавірусом?

Щеплення від COVID-19 проводиться двічі.

Протоколів, що вимагають проходити обстеження перед вакцинацією від COVID-19, немає. Потрібна консультація сімейного лікаря, огляд, збір ковідного анамнезу на предмет скарг, патологій, протипоказів до вакцинації. Потому сімейний лікар визначає потребу у вакцинації чи її забороні.

Даних про те, скільки триває імунітет від COVID-19, немає, адже ця інфекція недостатньо досліджена. Трапляються випадки повторного зараження. Але, враховуючи прогнозований дефіцит вакцини, щеплення в першу чергу буде направлене на людей, які не перехворіли. Раніше 6-ти місяців від перенесеного COVID-19, щеплюватись не рекомендовано.

Чи боляче робити щеплення, а також які наслідки можна очікувати?

Щеплення робити не боляче. Наслідками можуть бути алергічні реакції, анафілактичний шок тощо. Вже існують дослідження щодо наслідків вакцинування. Протягом 10 днів від старту вакцинації в США на 1 млн 900 тис введених доз вакцини Pfizer зафіксовано 20 випадків алергічних реакцій. Під час щеплень вакциною Moderna зафіксовано 2,5 випадки алергічних реакцій на 1 млн. введених доз.

Вакцина не змінює ДНК людей, оскільки не може впливати чи взаємодіяти з нашою ДНК будь-яким чином.

Залишається актуальним дотримання респіраторної гігієни –  носіння масок, чисті руки, соціальна дистанція. Не залежно від того чи людина вакцинована, чи перехворіла. Дотримання карантинних вимог сприяє зниженню рівня зараження респіраторними хворобами.

0
Суспільство
Найцікавіші матеріали
До 15 років за ґратами загрожує батькові за убивство сина на Рівненщині
0
Читати далі
У Рівному внаслідок ДТП загинув мотоцикліст
0
Читати далі
У Києві відкрили Меморіал пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
0
Читати далі
Оновлення котелень та ремонт вулиць: які тендери проводять громади Рівненщини
0
Читати далі
На півночі Рівненщині досі не ліквідували пожежу
0
Читати далі
На Рівненщині дівчина танцювала під російську музику біля портретів загиблих військових
0
Читати далі
Середня зарплата в Україні зросла до 21 тисячі
0
Читати далі
На Рівненщині побільшає шкільних автобусів
0
Читати далі
На Рівненщині працівниця ТЦК за 13 тисяч доларів допомагала військовозобовʼязаному уникнути мобілізації
0
Читати далі