Про жіночу історію та гендерну рівність: роздуми з презентації книги «Промоутерки змін»

Про жіночу історію та гендерну рівність: роздуми з презентації книги «Промоутерки змін»
0
922
0
  • Про жіночу історію та гендерну рівність: роздуми з презентації книги «Промоутерки змін»
  • Про жіночу історію та гендерну рівність: роздуми з презентації книги «Промоутерки змін»
  • Про жіночу історію та гендерну рівність: роздуми з презентації книги «Промоутерки змін»
  • Про жіночу історію та гендерну рівність: роздуми з презентації книги «Промоутерки змін»
  • Про жіночу історію та гендерну рівність: роздуми з презентації книги «Промоутерки змін»

Мало хто знає, що швейцарські жінки отримали виборче право лише у 1971 році. Доволі пізно його надали і жінкам іншої високорозвинутої європейської демократії – Франції (з 1944 року).

А от жінки Західної України змогли сповна скористатися правом голосу та можливість бути обраною до парламенту вже у 1920-х роках. Законодавство Другої Речі Посполитої (держави, до складу якої тоді входили території Західної України) зрівняло жінок та чоловіків у виборчих правах.

Така ініціатива у відновленій Польській державі відповідала загальноєвропейському демократичному тренду міжвоєнного періоду. Саме тоді жінки Німеччини, Іспанії, Нідерландів, Великобританії тощо отримали виборчі права.

Однак, як і сьогодні, ця законодавча рівність ще не означала справжньої рівності чоловіків та жінок у практиці політичного життя. Жінкам доводилося виборювати своє право бути обраними до парламентів, часто долаючи негативні стереотипи тодішнього маскулінного середовища та відкриту протидію їхнім емансипативним прагненням.

 

Про історію боротьби жінок за свої права та їхні ініціативи в напрямку соціальної емансипації розповідає книга історикині з Рівненщини Ірини Левчук: «Промоутерки змін: діяльність жіночих організацій у Польщі міжвоєнного періоду».

Презентацію цієї книги Центр «Мнемоніка» організував 13-го березня у приміщенні Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Головними героїнями книги Ірини Левчук є:

перша з-поміж єврейок Польщі, яку обрали до сейму Роза Мельцерова;

депутатка та відома громадсько-політична діячка Зоф’я Морачевська;

громадська діячка та «перша леді» у Польщі Михайлина Мосціцька;

одна з найвідоміших українських борчинь за гендерну рівність Мілена Рудницька;

 

Ці харизматичні лідерки мобілізували жіноцтво Західної України на активну громадсько-політичну діяльність та боротьбу за практичне втілення ідеї гендерної рівності.

Їм доводилося долати відвертий опір майже виключно чоловічого громадського і політичного середовищ. Зокрема, за словами Ірини Левчук, емансипативним прагненням польського жіноцтва протидіяли лідери популярної праворадикальної Народно-демократичної партії Польщі.

Далеко не всі представники найпопулярнішої в українському середовищі партії Українське національно-демократичне об’єднання поділяли ідею гендерної рівності. Єврейки ж зіткнулися із непереборною силою традиційних норм, які, попри законодавчо визначене право голосу, забороняли їм голосувати та висувати свої кандидатури під час виборів.

І навіть ті з жінок, які вибороли своє право на активну громадсько-політичну позицію, не змогли подолати влади національних рамок і об’єднатися задля спільної роботи. Єврейки, польки та українки залишалися в лоні «своїх» національних політик і, подекуди, переймали далеко не кращі зразки націоналістичних риторик.

Це, зокрема, призвело до поширення антисемітизму серед громадсько активних польок і прихильності до ідеології радикального націоналізму деяких українок.

Тому соціальна емансипація тодішнього жіноцтва позначилася рамками чоловічих дискурсів та політичних практик. Трагедією українок, польок та єврейок того часу стало те, що вони не змогли подолати етнічні різниці і їх конфліктні поля. Але, можливо, у той час по іншому і не могло бути – припускає Ірина Левчук.

Авторка закликала присутнє на презентації жіноцтво активніше долучатися до громадсько-політичної роботи. Адже, за її словами, сучасні умови дозволяють нам робити набагато більше у напрямку втілення гендерної рівності. Жінки ж міжвоєнного періоду працювали у набагато скрутніших умовах із надзвичайно сильною протидією чоловічого середовища.

Поява цієї книги є знаковою принаймні тому, що до сьогодні у більшості підручників з історії України ми вивчаємо переважно чоловіче минуле. Історія понад половини представниць нашого народу залишається величезною білою плямою.

 

Довідково: книгу видано у межах реалізації проекту «Палімпсести пам’яті» за підтримки Rosa-Luxemburg-Stiftung в Україні.

0
Блоги # книги # історія Рівне # Жіноча історія # Ґендерна рівність
Щоб отримати доступ до усіх коментарів або залишити відгук потрібно:
Найцікавіші матеріали
329
У Рівному за кандидата від "Свободи" продовжують агітувати навіть у "день тиші"
0
Читати далі
929
У Рівному кандидат в нардепи продовжує агітувати в "День тиші"
0
Читати далі
464
У рівненського "Вереса" нова форма (ВІДЕО)
Технічним партнером народного клубу "Верес" у новому сезоні буде всесвітньовідомий бренд спортивного одягу та екіпірування - компанія Nike. Відтепер у офіційних матчах чемпіонату України з футболу та Кубку України рівняни виступатимуть у ігровій формі від
0
Читати далі
165
У Рівному пенсіонер мало не згорів у власній квартирі
0
Читати далі
180
Станіслав Гончаренко про підготовку "Кардинал-Рівне" до нового сезону
Головний тренер «Кардинала-Рівне» Станіслав Гончаренко в інтерв’ю клубній прес-службі розповів про план підготовки команди до нового сезону, новачків, а також – про причини прощання із гравцями, які залишили табір рівнян цього літа.
0
Читати далі
3911
На Здолбунівщині батько втопився разом з сином
0
Читати далі
472
Рівненський "Верес" переміг "Карпати" у контрольному матчі
Рівненський "Верес" здобув вольову перемогу над командою УПЛ - львівськими "Карпатами". Програючи по ходу матчу - 0:1, рівняни обіграли господарів поля завдяки голам Михайла Шестакова та Дмитра Ховбоші!
0
Читати далі
4261
У Рівному затримали трьох зловмисників, що вкрали рюкзак з грішми (ФОТО)
1
Читати далі
1022
Очільнику Рокитнівської РДА Миколі Кушніру оголосили про підозру (ВІДЕО)
1
Читати далі