Всі ми зараз вже не просто керівники бізнесу, медпрацівники або колеги. Ми люди, які хочуть вберегти себе і своїх близьких від коронавірусної інфекції.
Інтерв'ю доктора Дейва Прайса з центральної клініки Нью-Йорка, який вже більше місяця бореться з COVID-19 на передовій. В інтерв'ю він доступно і зрозуміло розповідає про те, як знизити небезпеку зараження на 99% і зупинити поширення вірусу.
Наш госпіталь приймає близько 20% всіх пацієнтів в Covid-19 в Нью-Йорку.
Моя робота – вирішувати, кого пустити на ШВЛ і як надовго, і коли відпускати. Мета мого виступу – не налякати, а розповісти про цю хворобу так, щоб знизити страх і додати впевненості. Впродовж мого виступу я, можливо, буду трохи емоційним, але це не тому, що я наляканий, а як раз навпаки – я перестав боятися з недавнього часу.
У нашому госпіталі проводять різні операції, в тому числі і на серце, трансплантацію органів. Але зараз ми всі зайняті лікуванням пацієнтів з Covid-19 практично на 100%. Я і сам весь день теж працюю тільки з пацієнтами, зараженими Covid. Кожен день ми дізнаємося про вірус щось нове: ми все краще і краще знаємо, як він себе веде.
Унікальність цього вірусу полягає в тому, що він не знайомий людському організму. Що ми знаємо точно, більше всіх хворих Covid-19 об'єднує три симптоми в тій чи іншій мірі інтенсивності: підвищена температура, кашель і біль в горлі. Хвороба може тривати від 5-6 до 14 днів.
Як заражаються Covid-19?
У переважній більшості це тривалий контакт із зараженою людиною або тим, хто знаходиться в інкубаційному періоді. Практично 99,9% заражень відбувається в результаті фізичного контакту руками із зараженою поверхнею і потім фізичного дотику до свого обличчя - очей, носа або рота. Є думка, що можна заразитися і через повітря, але на даний момент спостереження показують, що таким чином можна підчепити вірус, тільки перебуваючи з інфікованою людиною на близькій відстані протягом тривалого часу, тобто протягом 15-30 хвилин. Однак ще раз повторю: переважна більшість заражень відбувається саме через фізичний контакт і подальше дотик до обличчя. Це дуже важливий момент. І він насправді дуже надихає. Чому? Тому що ми точно знаємо шлях, через який вірус потрапляє до нас. Я, перебуваючи в госпіталі з великою кількістю хворих з COVID-19 кожен день, упевнений, що не захворію, бо я знаю цей ланцюжок послідовностей і тому знаю, як поводитися.
На фото: Дейв Прайс
Що потрібно зробити, щоб не заразитися
1. Головне, постійно стежити за тим, де ваші руки в даний момент і чи чисті вони. Необхідно постійно використовувати САНІТАЙЗЕР. Зайшов у ліфт і натиснув на кнопку – САНІТАЙЗЕР. Відкрив двері – САНІТАЙЗЕР. Якщо немає САНІТАЙЗЕРА – всі дії можна зробити ліктем. Щоразу після того, як ми торкнулися поверхні, до яких могли торкатися інші люди, дезінфікуємо або миємо руки.
2. Друге найважливіше – не чіпати обличчя руками, уважно стежити за цим. Ми весь час чіпаємо себе, навіть не помічаючи цього. За статистикою, людина несвідомо чіпає себе близько 90 разів на день. Ви з ким-то привіталися за руку, не знаючи, що ця людина хворіє COVID-19, а потім торкались себе? Все – ви теж захворіли!
Як себе натренувати в цій усвідомленості? Один із способів – почати носити маску. Ідея не в тому, що вона захистить вас від зараження (так як в більшості випадків неможливо заразитися через повітря), а саме в тому, щоб навчитися не чіпати обличчя. Причому, це може бути будь-яка маска (можна просто пов'язати хустку на обличчя) – це буде працювати в якості тренажера. Коли у вас на обличчі маска, ви просто перестаєте чіпати обличчя. Тому просту пораду: виходячи з дому, надягайте маску.
Два цих пункту разом: тримати руки чистими і не торкатися обличчя – неймовірно потужні способи захисту. Вони будуть ефективні в 99,9% випадків. Є, звичайно 0,01% пацієнтів, які якимось дивним чином заразилися, і ми ніколи не дізнаємося, як це сталося, але для вас досить виконувати ці дві речі, щоб захистити себе і своїх близьких.
3. Третє – вам не потрібен респіратор. У госпіталі я ношу респіратор, тільки коли я в кімнаті з пацієнтом, і ми робимо спеціальні процедури, які викликають у пацієнта кашель для очищення дихальних шляхів від надлишку слизу. Весь інший час я ношу звичайну маску. У Гонконзі і Сінгапурі дотримання цих правил (носіння хірургічної маски під час звичайного взаємодії з пацієнтами і носіння респіратора тільки під час спеціальних процедур типу дренажу дихальних шляхів) не привело ні до одного випадку захворювання серед медперсоналу. Так, хтось із медперсоналу клінік Нью-Йорка захворів, але це ті люди, які контактували з хворими при відсутності засобів захисту. Наприклад, 3 тижні тому, коли ще ніхто не знав, що у багатьох людей вірус в інкубаційному періоді. Терапевти контактували з хворими протягом більше 15 хвилин, брали мазок з носових пазух і т.д. Зараз в нашому госпіталі немає жодного випадку зараження серед медперсоналу. У звичайних умовах: на вулиці, в магазині респіратори не потрібні.
4. Четверте – соціальна дистанція. Тримайте дистанцію в 1,5-2 метра один від одного. Це не дуже складно і не так уже й змінює наше життя. Просте правило, але надзвичайно ефективне. Коли ви йдете в аптеку або в магазин, вам не обов'язково стояти безпосередньо за спиною стоїть попереду людини в черзі. Стійте в декількох кроках від нього.
Не треба боятися навколишнього світу
Якщо зрозуміти і прийняти ці прості чотири правила, страх пропадає. Не треба боятися навколишнього світу, не треба боятися вашого сусіда. Мені здається, знання від цих чотирьох правил дає відчуття свободи. Адже це жахливо, коли люди, які залишаються працювати в магазинах, на пошті і т.д. (Ті, хто найбільш схильний до ризику захворіти), сприймаються як вороги. Коли ви розумієте, що єдиний спосіб, яким ви можете заразитися, це коли ви брудними руками чіпайте обличчя або коли ви занадто близько перебуваєте до хворої людини протягом тривалого часу, то це усуває зайві страхи і дає колосальне полегшення.
Люди, які працюють в магазинах і які доставляють вам додому продукти або посилки – не вороги, а герої.
Що робити, якщо ви захворіли?
Якщо у вас температура, ізолюйте себе від інших членів сім'ї. Всі члени сім'ї повинні почати слідувати все тим же чотирьом правилам всередині домашнього простору. Якщо можливо, ізолюйте хворого в окремій кімнаті. Якщо хворому потрібно вийти зі своєї кімнати, наприклад, щоб поїсти – йому необхідно спочатку помити руки і надіти маску. Потім після їжі всі поверхні, до яких він доторкнувся, необхідно продезінфікувати. Важливо не створювати тривалого контакту. Так що не бійтеся перебувати з хворим родичем в одній квартирі – лише слідуйте цим простим рекомендаціям.
Є два винятки з цього припису: якщо у вашій родині є людина з підвищеними ризиками, наприклад, дуже літня людина або хтось, хто недавно проходив хіміотерапію, то краще ізолювати цю людину в окремому приміщенні, щоб виключити для нього абсолютно всі контакти з хворими . Однак якщо це абсолютно неможливо, то необхідно дотримуватися надзвичайно сувору ізоляцію цієї людини від хворого.
Часті питання від пацієнтів:
Коли їхати в госпіталь? Відповідь одна – якщо у вас утруднене дихання.
Інші випадки: у мене температура - НІ!
Мені здається, у мене коронавірус - НІ!
Я здав тест і у мене підтверджений коронавірус - НІ!
У мене постійні болі в горлі - НІ.
Багатьох, хто приходить до нас в госпіталь, ми просто відправляємо додому, тому що у них немає проблем з диханням. Найчастіше через 3-4 дня їм стає краще. Багато з тих, хто приходить з утрудненим диханням, направляються в стаціонар, і вони теж йдуть додому через 5-7 днів. Тобто з усіх пацієнтів, які надходять з COVID-19, тільки 10% потребують госпіталізації. І лише 1-3% потребують використання медичних апаратів ШВЛ. Переважна більшість з тих, хто лягає на штучну вентиляцію, поправляються через 7-10 днів.
Чи необхідно мені здавати тест, якщо у мене підозра на коронавірус?
Мені здається, це залежить від доступності тестів в вашому регіоні. Якщо у вашому регіоні величезна кількість доступних тестів і все можуть здати аналіз при відсутності черг, то добре.
Але якщо тестів мало, то важливо залишити їх для тих, у кого є утруднене дихання, тобто кому потенційно потрібно госпіталізація.
Чи можна виходити на вулицю?
Так! Будь ласка! Але необхідно лише дотримуватися вищевикладеним правилам. Дезінфікуйте руки після контакту з поверхнями і не чіпайте обличчя. Коли ви гуляєте в місті – не підходьте до інших людей ближче, ніж на 2 метри. Але вітайтеся! Посміхайтеся! Ніхто нікого не заразить, просто вийшовши на вулицю. Єдине застереження: не починайте зневажливо ставитися до цього нового режиму взаємодії з оточуючими світом. Проблема полягає в тому, що коли людям кажуть, що можна робити певні речі, люди розслабляються і нехтують правилами. І носите маску, щоб не чіпати своє обличчя.
Про засоби дезінфекції
COVID-19 гине від будь-якого дезінфікуючого засобу. Він дуже НЕ живучий в умовах дезінфекції. Причому потрібна лише маленька крапля деззасобу.
Чи потрібно дезінфікувати продукти, принесені з магазину?
Якщо ви живете в місті, де багато хворих, це хороша ідея. Якщо доставку приносить постачальник, хороша ідея попросити його залишити продукти за дверима. А потім надіти рукавички і продезінфікувати поверхню упаковок, які будуть залишатися в будинку. Я думаю – це розумний рівень безпеки.
Чи потрібно негайно прати одяг, який ми носимо на вулиці?
Я як лікар, який знаходиться в приміщенні з хворими по 12 годин на день, звичайно, перу одяг після зміни, але для тих, хто просто виходить на вулицю, верхній одяг прати немає необхідності.
Від чого залежить тривалість інкубаційного періоду?
Від тривалості контакту. Наприклад, медперсонал без захисту в приймальному відділенні може захворіти через два дні. Якщо був короткий контакт з людиною, у якого легкі симптоми, інкубаційний період може тривати і до 14 днів. Працівниками Державтоінспекції зафіксовано мало випадків, коли інкубаційний період тривав довше. Тому якщо є підозра, що ви контактували з хворою людиною, але через два тижні хвороба ніяк себе не проявила, швидше за все, ви не заразилися.
Які вікові групи охоплює хвороба?
До нас в госпіталь приходять, лежать в стаціонарі і на ШВЛ абсолютно всі вікові групи: 23 роки, 35 років, 45 років – і більшість з них з абсолютною відсутністю будь-яких хронічних захворювань. На самому початку пандемії було поширене оманливе думку, що хвороба вражає лише літніх людей, а також людей з серйозними захворюваннями (діабет або рак), але це неправда.
Всі останні три тижні я працюю тільки з хворими Covid-19, і я бачу всі вікові групи. Літніх людей і тих, хто в похилому віці, трохи більше, їм зазвичай складніше. Але надходить багато і 35-річних пацієнтів. Є багато молодих людей, які хворіють важко, а є люди похилого, які справляються швидко.
Про ліки
У нашому госпіталі ми більше не використовуємо ібупрофен. Було кілька досліджень, які підтвердили, що ібупрофен погіршує стан речей. У разі захворювання приймайте ацетамінофен (парацетамол).
Які прогнози можна зробити зараз?
Швидше за все, соціальна ізоляція триватиме від 3 до 9 місяців. Це довго. Але досвід усіх великих міст, які пережили найсильніші спалаху пандемії, говорить про те, що перше, що необхідно зробити – це згладити криву поширення коронавіруса. Знизити кількість хворих, щоб уникнути переповнення лікарень.
Я думаю, що самоізоляція – це такий феномен, який потрібно просто прийняти як спосіб існування на найближчі декілька місяців. Зараз, коли ви знаєте правила поведінки, немає підстав для паніки. Це просто новий спосіб взаємодії один з одним і з навколишнім світом.
Головне – звикнути до нових правил. Як тільки правила входять в звичку, нові норми вже не здаються такими важкими і страшними.
Як знизити небезпеку зараження Covid-19 на 99%
Найцікавіші матеріали