Запитання: Чи повинен працівник попереджати роботодавця про відкриття «лікарняного»? В який термін та яким чином?
Відповідь Нормативними актами такого обов’язку працівника не передбачено, утім, відповідну процедуру доцільно регламентувати в правилах внутрішнього трудового розпорядку.
Аргументуймо, чому. Трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях (далі — організація) визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням роботодавця і виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) на основі типових правил (ч. 1 ст. 142 КЗпП). Типові правила внутрішнього трудового розпорядку для робітників та службовців підприємств, установ, організацій, затверджені постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1984 № 213 (далі — Типові правила), діють на території України відповідно до постанови Верховної Ради України «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» від 12.09.1991 № 1545-ХІІ — у частині, що не суперечить Конституції та законам України.
Згідно з частиною другою пункту 14 розділу V Типових правил кожен робітник і службовець до початку роботи зобов’язаний відмітити свій прихід на роботу, а по закінченні робочого дня — вихід із роботи у порядку, встановленому в організації. Адміністрація має організувати облік явки на роботу і виходу з роботи. Оскільки на сьогодні жодним нормативно-правовим актом не встановлено порядку інформування працівником роботодавця про невихід на роботу, це питання слід врегулювати правилами внутрішнього трудового розпорядку організації.