Про це повідомила Всесвітня метеорологічна організація (WMO), пише Громадське.
Максимального розміру озонова діра над Антарктикою сягнула 20 вересня 2020 року. Тоді вона розрослася до 24,8 мільйона квадратних кілометрів. Причиною її появи були природні метеорологічні умови та постійна присутність в атмосфері речовин, що руйнують озоновий шар. Зокрема, зростанню діри сприяв сильний стабільний холодний полярний вихор, а також дуже низькі температури у стратосфері.
Ті ж самі метеорологічні фактори спричинили появу попередньої рекордної озонової діри над Арктикою навесні 2020 року. Тоді її розмір становив 6 мільйонів квадратних кілометрів — це територія в три Гренландії. Ця діра затягнулася наприкінці квітня.
Однак у 2019 році, як повідомляють метеорологи, озонова діра над Антарктикою була надзвичайно малою та короткочасною.
Як зазначила керівниця Відділу досліджень атмосферного середовища WMO Оксана Тарасова, завдяки останнім двом сезонам дослідники покращили розуміння факторів, які впливають на формування озонових дір.
«Нам потрібні постійні міжнародні дії для забезпечення Монреальського протоколу щодо хімічних речовин, які руйнують озоновий шар. В атмосфері все ще достатньо озоноруйнівних речовин, які щорічно спричиняють виснаження озону», — сказала Тарасова.
Чому над Антарктикою з’являється озонова діра?
Від серпня по жовтень озонова діра над Антарктикою збільшується, досягаючи максимуму між серединою вересня та серединою жовтня. Після цього високі температури в стратосфері починають підвищуватися і виснаження озону сповільнюється. Внаслідок цього полярний вихор слабшає та руйнується, і до кінця грудня рівень озону нормалізується.
Аномально великий розмір діри у 2020 році спричинив саме стабільний холодний полярний вихор, який підтримував температуру озонового шару над Антарктидою постійно холодною. Через це озонове повітря над Антарктидою не змішувалося з багатим на озон повітрям із вищих широт.
Що таке озонова діра та Монреальський протокол?
Озонова діра — це значне падіння концентрації озону в озоновому шарі планети, який стримує ультрафіолетове випромінювання. У разі зменшення концентрації озону шкідливе випромінювання може зашкодити людям і тваринам, також радіація нагріває Світовий океан, збільшуючи смертність морських істот і рослин.
Такі діри почали регулярно з’являтися внаслідок діяльності людини, зокрема активного використання та викиду в атмосферу речовин, які впливають на виснаження озону.
Через це в 1985 році було розроблено Монреальський протокол із захисту озонового шару Землі. Ним передбачене припинення або обмеження виробництва речовин, які вважають причиною появи озонових дір.
Читайте також: Завтра вісім вулиць Рівного та два навколишні села будуть без електрики
Читайте також: Профільний комітет ВР підтримав скорочення числа депутатів з 450 до 300
Читайте також: Рівненщина на 100% готова до зими