Особливості нарахування пенсії для жителів Рівненщини

Особливості нарахування пенсії для жителів Рівненщини
0
Особливості нарахування пенсії для жителів Рівненщини

 

Які є нюанси у пенсійній реформі конкретно для пенсіонерів Рівненщини, Вараш інфо розпитали в очільниці Володимирецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Ірини БОВИ.

– Справді, для нашого району у пенсійній реформі є багато різних нюансів, тому так просто, кількома словами про це і не розкажеш, – розповідає Ірина Бова. – Позитивним є те, що зниження пенсійного віку відповідно до Чорнобильського Закону залишилось. Та разом з тим пропорційно зниженню віку зменшується і стаж, який необхідний буде для призначення пенсії. Оскільки наш район в основному сільськогосподарський і більшість людей працювали у сільському господарстві, то відповідно і  зарплати були невисокі. Пенсійні ж виплати напряму залежать від заробітної плати і страхового стажу особи. Страховий стаж – період, упродовж якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісячно були сплачені страхові внески (самостійно або роботодавцем) в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Сплатили – є стаж, не сплатили – стажу немає.

Що робити у випадку, коли страхового стажу не вистачає?

Якщо раптом виникає така ситуація, то законодавством передбачено, що його можна… «купити». У прямому значенні цього слова. Вам все прорахують і видадуть суму до оплати, після якої ви матимете право на пенсію.

– Так, така опція є. Кожна людина може «купити» собі стаж, – продовжує пані Ірина. – Тому, хто звернеться до нас з таким питанням, ми прорахуємо все. За законодавством, до 1 січня 2018 року кожен може згідно договору про добровільну участь, можна сказати, «купити», собі страховий стаж, якщо його не вистачає для призначення пенсії, сплативши за нього не менше 22% від розміру мінімальної зарплати. Якщо сплачено менше мінімального розміру, страховий стаж зараховується пропорційно. Тоді як з 1 січня 2018 року для одноразової сплати за попередні періоди згідно договору про добровільну участь необхідно буде сплатити за кожен місяць подвійну суму, а саме 1638,12 грн. за один місяць.

На що ж спрямована та реформа?

До слова, у Пенсійному фонді є спеціальна база, на основі якої кожному можуть зробити відповідні розрахунки. Якщо ж у людини не вистачає страхового стажу, а коштів для того, щоб його «купити», теж немає, вихід один – чекати своїх 63 років і звертатися до управління праці за призначенням соціальної допомоги. Таку людину навіть не ставлять на облік у Пенсійному фонді. Таким чином реформа трохи наближається до європейської системи, проте зі своїми нюансами.

– У нашому районі дуже тяжко з роботою, – ділиться власними судженнями Ірина Бова. – Тому нам і зараз тяжко приймати пенсії, люди не мають відповідного стажу. Цей же закон спочатку для легалізації зарплат – аби їх не платили в конвертах. Бо тепер люди вимагатимуть від роботодавця легалізації та сплати до Пенсійного фонду, в інакшому випадку залишаться ні з чим. Просто необхідно буде показувати усю зарплату, аби людина була захищена в майбутньому, на пенсійне забезпечення, а не на соціальну допомогу, розмір якої досить невеликий.

Як розібратися у нюансах

За термінологією тих, хто щодня працює з нарахуванням пенсій, то зветься осучасненням пенсій. За словами очільниці районного Пенсійного фонду, воно відбулося для кожного індивідуально за спеціальною формулою.

– Осучаснення пенсій відбулося шляхом перерахунку з 1 жовтня 2017 року  з використанням єдиного показника середньої зарплати по Україні (3764.40грн) з коефіцієнтом вартості року страхового стажу в розмірі 1 (до жовтня він складав 1.35).

Скільки ж і кому додали?

– Осучаснення пенсії відбулося для кожного індивідуально, – говорить Ірина Бова. – І частими для нашого району є випадки, коли за розрахунковою формулою коефіцієнт зарплати «з’їв» коефіцієнт стажу. Тому так вийшло, що тим, у кого була маленька зарплата, додали копійки до пенсії. Якщо рахувати в середньому, то пенсія піднялася у нас в районі приблизно на 231 гривню. Осучаснення пенсій зроблено для 15602 осіб із загальної кількості пенсіонерів – 15802. Ті, яким осучаснення не відбулося, – це новопризначені, яким і так нараховувалась пенсія за новими розрахунками. Звісно, люди загалом розчаровані. Кажу ж, що північні райони Рівненщини в основному сільськогосподарські; якби ж тут було виробництво, то й пенсії були б великими. А так у всіх були малі зарплати, або не вироблено норму трудоднів (чи їх не всі обліковці писали у колгоспах), оце вам і причина малих пенсій.  

Пані Ірина розповідає, що нині до Пенсійного фонду надходить багато звернень з проханням роз’яснити ситуацію з розміром пенсії, часто люди приносять довідки про зарплати ще 60-70-80 років.

– Усі зарплати до 2000 року обов’язково підлягають перевірці. Інформація про виплати з 2000 року є у нас в базі даних, кожен може звернутись із запитом та отримати таку. Також можна зареєструватися на порталі Пенсійного фонду – і тоді все можна робити самостійно. Це може зробити не лише пенсіонер, а будь-яка застрахована особа (найманий працівник). Там можна побачити свою зарплату, страховий та трудовий стаж з 2000 року, а також перевірити, чи все правильно вносив роботодавець, до букви.  

Для працівників Пенсійного фонду роботи теж додалося, бо збільшилась кількість звернень. Адже кожному потрібно приділити увагу, проглянути заробітну плату, стаж, майже всю пенсійну справу наново. Тут кажуть, що не варто порівнювати пенсію свою та сусіда чи кума, бо все розраховується дуже індивідуально.

 

То як розраховується розмір пенсії?

Розмір пенсії обчислюється наступним чином. Середня заробітна плата по Україні за  останні три роки  (це 3764.40 грн.) множиться на індивідуальний коефіцієнт заробітної плати та множиться на індивідуальний коефіцієнт страхового стажу. Відповідно, і розмір пенсії для кожної людини індивідуальний.

Розмір пенсії = Сз × Ікз × Кс

Сз – розмір середньої заробітної плати в Україні за три роки перед зверненням за призначенням пенсії (при перерахунку з 1 жовтня — 3 764,40 гривні – середня зарплата за 2014, 2015 і 2016 роки).

Ікз – індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (співвідношення розміру отримуваної зарплати по відношенню до середньої зарплати по країні – цю інформацію кожен може отримати у будь-якому відділенні Пенсійного фонду).

Кс – коефіцієнт страхового стажу, який визначається як множник тривалості років стажу роботи особи на величину оцінки одного року страхового стажу. Величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35, а з 1 січня 2018 року і при осучасненні пенсій з 1 жовтня – становить 1.

0
# Рівненщина # пенсія
Найцікавіші матеріали
57% українців готові нести тягар війні стільки, скільки буде потрібно
0
Читати далі
У Вараському районі внаслідок ДТП загинув мотоцикліст
0
Читати далі
До програми «Доступні ліки» додали понад 50 препаратів
0
Читати далі
На Рівненщині готуватимуть водійок автобусів
0
Читати далі
Мешканець Рівного готував серію підривів залізничних колій
0
Читати далі
Із 1 січня медзаклади Рівненщини зможуть надавати платні послуги
0
Читати далі
Майже 100% вірян Православної церкви України прийняли реформу церковного календаря
0
Читати далі
Жителя Рівненщини затримали на незаконному поводженні зі зброєю та боєприпасів
0
Читати далі
Як вибрати браслет під тип зап’ястя?
0
Читати далі