Клесів – селище міського типу в Сарненському районі Рівненської області, відоме як центр незаконного бурштиновидобутку на Рівненщині. Нелегальні копачі бурштину тут працюють вже кілька десятків років. Крім того, на території нещодавно об`єднаної Клесівської громади розташоване і державне підприємство «Укрбурштин».
Під час поїздки в бурштиновий край кореспондентці Громадського радіо вдалося поспілкуватися із головою об’єднаної громади Василем Гриником. Місцеві жителі небагатослівні і про багаторічний нелегальний бурштиновий промисел відмовляються говорити взагалі.
Голова Клесівської громади Василь Гриник емоційно пояснює, що ситуація напружена, люди бояться звертатись до поліції самостійно щодо припинення незаконного видобутку бурштину на приватній території, і хочуть, щоб це зробила селищна рада замість них:
«Знаєте, в більшості випадків населення звертається до нас, щоб ми допомогли. Ви ж влада, допоможіть. На підставі чого? Якщо це ваша приватна власність, ви не знаєте, що робити, то ми підкажемо — звертайтесь на 102. Або звертайтеся до нас і ми звернемось з офіційним листом. Тобто люди хочуть, щоб ми щось зробили, але, мовляв, не нашими руками, щоб потім не прийшов той чоловічок в неадекватному стані і комусь щось зробив. Хай це краще будете ви (влада, — ред.), бо ви – влада і будете ви відповідати. Тобто хочуть, щоб все зробилося і було ідеально, але чиїмись руками».
В цьому незаконному промислі більшість — клесівчани, але є багато немісцевих. За словами Гриника, «тут крутяться великі гроші», тому на іншу роботу ніхто не поспішає йти. Наразі серйозна проблема – це робота нелегальних старателів на приватних земельних ділянках людей:
«Мені півночі були дзвінки, що на приватній території копають. Ну ніби розібралися, була місцева колотнеча, крики чи бійка. Наразі прийшла людина, а я кажу їй: «Пишете заяву?» . А вона: «Ні, не буду писати, бо я хочу жити. Я хочу, щоб мою дитину не зачепили, щоб мого чоловіка не зачепили!». То давайте тоді так: що ми хочемо? Знайти якусь мішень, щоб били, а ви будете ходити зі сторони і сміятися? І говорити, що ніхто нічого не казав. Це ваша приватна територія! І ви маєте повне право на захист будь-якими законними шляхами. Чи то писати листи, чи то стояти і обороняти, бо це ваша приватна власність».
Нелегальні старателі живуть не бідно, каже голова сільради. В Клесові навіть є місцева «рубльовка» — так між собою називають квартал з новобудовами місцеві жителі. Бурштинокопачі підбираються до самих будинків, перекопують канави, розповідає Гриник:
«Там же є канави, артерії. І якщо підуть дощі чи будуть весняні води, то воно кого буде топити? І до кого прийдуть люди? До тих, хто порушив, чи до влади знов прийдуть і знов скажуть: а ви, бачте, що по коліна у воді. А ви, бачте, що у нас каналізація не працює? А через що? Тому що вже поламані ті труби, копали (нелегальні копачі - ред.) канави ночами, порушені грунтові води. Це ж буде підтоплювати. Це стане проблемою».
Нещодавно клесівчани били на сполох, що, мовляв, нелегальні старателі добралися і до газової труби за селом та пошкодили її.
А в рівненській поліції вважають, що ситуація в Клесові не є такою фатальною, як її описують:
«Остання резонансна інформація по Клесову, що там був підрив газової труби. Десь там вони (бурштинокопачі — ред.) підрили газову трубу. За даним фактом було відкрито кримінальне провадження за ст. 240. ч. 2. Виїхавши на місці та оглянувши територію, ми виявили, що газова труба є назовні, але слідів підмиву немає. Просто там пролягає меліораційна канава, яка давно там була і трубу прокладали поверх землі, тобто ніякого там підриву і слідів бурштинокопання не було і немає. Бо надходила така інформація, що можливе відключення Клесівського району від газопостачання. Але там все нормально», — каже начальник управління превентивної діяльності ГУНП у Рівненській області Руслан Жук.
На території Рівненщини працює оперативний штаб з протидії незаконному бурштиновидобутку. Факти роботи нелегальних старателів зафіксовані в чотирьох районах Рівненщини.
Про те, що старателі стихійно добралися і до приватних територій місцевих жителів, в поліції також ніби не знають:
«По цьому факту я не готовий вам відповісти. Ну мені не відомо такого факту, що десь там на приватних територіях, біля будинків починають мити. Я не володію такою інформацією», — говорить Жук.
За час роботи оперативного штабу в 2017 році було вилучено 1 тонну 209 кг 656 г бурштину, 187 мотопомп, 46 одиниць транспортних засобів та виявлено 186 осіб, які займаються незаконним видобутком сонячного каміння.
Та незважаючи на це, проблема залишається відкритою вже багато років. І як вирішиться та чи вирішиться взагалі - невідомо.